Almanya Grand Prix’i Öncesinde

ALMANYA GRAND PRIX’I ÖNCESİNDE…

SEBASTIAN VETTEL
Bize Nürburgring pistinden bahset:
Uzun pistlerden biri ve orayı Formula BMW ve Formula 3’te gençler serisinde yarıştığım zamanlardan çok iyi biliyorum. Bu pistte çok eğlendim. 2009’da Formula 1’de ilk iki sıra elde ettiğimizde podyuma çıkmıştım ve Alman hayranlar sayesinde müthiş bir deneyim olmuştu.
 
Pistin en sevdiğin kısmı ne?
Mercedes-Arena’dan çıkıp Müllenbach’a girip sonra Dunlop keskin virajına doğru inmeniz ve o kısımda üçüncü ya da dördüncü viteste olmanız gerekiyor. Sonra Schumacher S’e giriyor, Warsteiner kıvrımına geçiyor, yeniden ADVAN kemerine doğru dönüyorsunuz.
 
Pistte bir hayranın izlemesi için en iyi yer neresi?
Eğer aksiyon istiyorsanız, araç geçmenin mümkün olduğu kısımları seçmelisiniz, yani ilk viraj. Hızlı virajlar da heyecan verici:  Müllenbach döngüsü, Michael-Schumacher-S ve ADVAN kemerinden sonraki, şikandan hemen önceki kısım.
MARK  WEBBER
Nürburgring’deki en iyi anınız nedir?
Oradaki ilk Formula 1 zaferim 2009’daydı. Bu o pistteki açık ara en iyi anım ve kariyerimdeki en iyi anılardan biri olmalı. Çok özel bir gündü ve o gün o şekilde kazanmamız olağanüstüydü.
 
Piste dair düşüncelerin nedir?
Nürburgring’i Hockenheim’a yeğ tutarım; eski moda kavis değişiklikleri ve eski bordürlerle kendine özgü bir karakteri var. En iyi kısım 5. ve 6. virajlar,  hızlı sola dönüş, hemen ardından dar sağa dönüş.
RED BULL DÜNYASI
SIRADA NE VAR?
GOODWOOD HIZ FESTİVALİ 12 – 14 TEMMUZ
Sebastian Buemi ve Gösteri Otomobili takımımız 12 – 14 Temmuz’da yıllık Hız Festivali için Goodwood’da olacak. Buemi her gün RB7 ile tepeyi tırmanacak, Christian ve Adrian ise 15 Temmuz Cumartesi günü oraya gelerek   motor sporları dünyasının tadını çıkaracak.
RED BULL SOAPBOX (İNGİLTERE VE ALMANYA)14 TEMMUZ
Ayrıca 14 Temmuz Pazar günü iki Red Bull Soapbox yarışı birden olacak (oldukça yoğun bir hafta sonu).
Bir Red Bull Soapbox Yarışı’nda amatör sürücüler elde sabun sandığından yaptıkları araçlarla yarışıyor. Her bir el makinesi gücünü sadece katıksız cesaretten, yerçekiminden ve belki biraz da Red Bull’dan alıyor. Bu benzersiz, motorsuz yarış etkinliği hem deneyimli yarışçıları, hem de amatörleri ölçüsüz sabun kutusu rüya makineleri tasarlamaya ve yapmaya ve yokuş aşağı bir yarışta zamana karşı yarışmaya davet ediyor.
Red Bull 2000’de Brüksel’deki ilk yarıştan sonra dünyanın dört bir yanında kırktan fazla sabun kutusu yarışı düzenledi. Yıllar boyunca araçlar gerçekçi taklitlerden hayal gücünün ortaya koyabileceği en çılgınca tasarımlara kadar uzandı. Önceki tasarımlar arasında bir piyano, dev bir bebek arabası, bir rodeo soytarısı, koçanı içindeki dev bir mısır, bir hapishane hücresi ve Golden Gate Köprüsü sayılabilir. İngiliz takımları 14 Temmuz Pazar günü Alexandra Sarayı’nda araçlarını sergileme fırsatı bulacaklar ve Baş Tasarımcımız Rob Marshall da jüride yer alacak – araçların aerodinamik özelliklerinin nüanslarını kim daha iyi değerlendirebilir ki? Etkinliğin biletleri şuradan sadece 5 sterline alınabilir: https://web.archive.org/web/20150328073857/http://soapbox.redbull.co.uk:80/home
Aynı gün, Alman takımları da Landschraftspark Hoheward’da marifetlerini sergileyecekler. Katılımcılar bu etkinlikte sürüş becerileriyle sadece jüriyi değil, etkinliğe uğrayacak olan üç Dünya Şampiyonluğu sahibi Sebastian Vettel’i de etkilemeleri gerekecek. Yarış hakkında daha fazla bilgi için:
Her türlü röportaj, haber görüntüsü ve yüksek çözünürlüklü fotoğraf için  05304184974 nolu telefondan ya da barlas.hunalp@tr.redbull.com adresinden Barlas Hünalp’e ulaşabilirsiniz.

Enis BÜYÜKTAŞ

1990’da İstanbul’da doğdu. İlköğretim, orta öğretim ve liseyi İstanbul’da tamamladı. 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Söke MYO Otomotiv Ön Lisans programını tamamladı. Aynı yıl dikey geçiş sınavını kazanarak Marmara Üniversitesi’ne kabul edildi. 2013 yılı itibari ile Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği Lisans eğitimini tamamladı. Üniversite eğitimi süresince Mitsubishi’de Satış temsilcisi olarak görev yaptı. Üniversite eğitiminin ardından Mercedes ve Renault'da satış danışmanı olarak görev yaptı. Sonrasında 2015 yılında Borusan Oto İstinye'de Garanti Uzmanı olarak görev yapmaya başladı ve halen devam etmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir