Kasko Değer Listesi Hesaplanırken Neye Dikkat Ediliyor?

Aracımızı olası bir kazaya ve çalınmaya karşı korumanın ve maddi kayba uğramamanın en güvenilir yolu kasko yaptırmaktır. Kasko sayesinde başımıza gelecek en olumsuz durumda bile içimiz rahat eder. Aracımıza kasko yaptırmak için birçok sigorta firmasından teklif alırız. Kaskonun bize sunduğu hizmetlere ve bu hizmetlerin limitine göre kasko bedeli değişir. Ancak hangi sigorta şirketinden teklif alırsak alalım değişmeyen tek şey aracın kasko değeridir.

Aracın kasko değeri olası bir çalınma ya da aracın hurdaya çıkması halinde kasko şirketinin araç için bize ödeyeceği bedeldir. Sigorta şirketleri bu bedeli kendilerine göre belirleyemezler. Aracınızın kasko değerini Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) belirler ve Türkiye Sigorta Birliği her ay araçların kasko değer listesini açıklar. Sigorta şirketleri de bu listede belirtilen değer üzerinden aracınızın kasko bedelini belirler.

Peki kasko değer listesi nasıl hesaplanır? Kasko değer listesi hazırlanırken nelere dikkat edilir?

1987 yılından bu yana Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği trafikte bulunan tüm motorlu araçlar için değer listesi hazırlar. Bu değer listesi de Türkiye Sigortalar Birliğince yayınlanarak sigorta şirketlerinin araç kasko bedelini belirlemesinde bir standart oluşturur.

Bu liste hazırlanırken dikkat edilen belli unsurlar vardır. Bu unsurlar göz önüne alınarak aracın kasko değeri kasko değer listesinde yazılır. Araç kasko değerini belirleyen unsurlar:

  • Aracın üretim yılı
  • Aracın markası
  • Aracın modeli
  • Aracın kullanım amacı

Aracınızın en önemli verisi kaç yılında üretildiği, markası ve modelidir. Bunun yanı sıra aracın sahip olduğu teknik özellikler de belirleyici bir unsurdur. Ancak bu donanımlar aracın fabrika çıkışı donanımları olması gerekir. Sizin daha sonradan ilave ettirdiğiniz donanımlar kasko değer listesi oluşturulurken göz önüne alınmaz. Aracınızın 2013 yılında üretilmiş X marka Y model olduğunu varsayalım. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği bu veriler üzerinden aracınızın değerini belirler.

Bunun yanı sıra aracınızın kullanım amacı da önemli bir kriterdir. Ticari, bireysel, tarım için vb. kullanım faaliyetlerine göre de değer listesinde aracınızın bedeli belirlenir. X marka Y model bir araç ticari ruhsata sahipse A lira, bireysel ruhsata sahipse B lira çıkabilir.

Sonuç olarak yukarıda belirtilen kriterlere göre aracınızın değeri belirlenir ve sigorta şirketleri bu değer üzerinden kasko hazırlar. Unutulmaması gereken önemli nokta ise 15 yaşından büyük araçlar için kasko değeri belirlenmez.

Sigorta Cini’nin ücretsiz danışmanlığıyla Türkiye’nin güvenilir 6 sigorta şirketinden karşılaştırmalı olarak size en uygun kasko sigortası teklifini alabilirsiniz.

OtoGüncel

OtoGüncel Haber Editörü

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Gülbay YALÇIN dedi ki:

    bizim acente bile 4-5 siğorta şirketinden fiyat çıkatrıyor bana istediim zaman. bi de ücretsiz diyo. bana kaskomu sigortamı ücretsiz mi veriyo sanki.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir