Bosch, nesne ve hizmetleri internet üzerinden birbirine bağlıyor!

– Bosch, elektronik ve sensör teknolojisi konusunda yıllardır sahip olduğu uzmanlığından yararlanarak, tek bir kaynaktan gömülü yazılıma sahip ağa bağlı cihazlarla çözümler sağlayacak yeni bir şirket kuruyor

– Bosch CEO’su Denner: “2015 yılına kadar altı milyarı aşkın nesne internete bağlanacak.”

Bosch, önemli bir stratejik adım atarak, Bosch Connected Devices and Solutions GmbH adlı yeni bir şirket kurdu. Şirket, cihaz ve nesneleri akıllı hale getirerek, geniş bir uygulama yelpazesinde internete erişimini sağlamak üzere tasarlanan bir kompakt elektronik ürün ve yazılım deneyimi sağlayacak. Öncelikli olarak akıllı şekilde ağa bağlanmış evlerin, yani “akıllı evler”in yanı sıra; trafik, ulaşım ve lojistik alanlarındaki faaliyetler için de sensör tabanlı uygulamalara odaklanılacak.

Merkezi Almanya’nın Reutlingen şehrinde bulunan Bosch Connected Devices and Solutions GmbH, Hindistan’ın Coimbatore ve Çin’in Suzhou şehirlerinde de tesislere sahip olacak. Şirket, ağa bağlı sensör ve aktüatörlerin geliştirilmesinde uzmanlaşacak. Bu durum insanların günlük yaşamlarında kullandığı her şeyi çevrimiçine taşımayı mümkün kılarken, gerçek ve sanal dünyayı da kademeli olarak bir araya getirecek.

Robert Bosch GmbH Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Denner konuyla ilgili olarak, “Taşıt ve akıllı telefonlardan konteyner ve makinelere kadar altı milyar nesne 2015 yılına kadar internete bağlı hale gelecek. İnsanların günlük yaşamlarını değiştirip devasa iş fırsatları yaratan yeni hizmetler ortaya çıkacak. Bu hizmetler, cihazların akıllı şekilde ağa bağlanmasına dayanacak” diyor.

Bosch, elektronik ve sensör teknolojisi konusunda yıllardır sahip olduğu uzmanlığından yararlanıyor

Satış geliri bazında dünyanın en büyük MEMS sensörü tedarikçisi olarak Bosch, otomotiv ve tüketici elektroniği pazarları için yılda bir milyarı aşkın mikromekanik sensör imal ediyor.

Bosch’un ağa bağlı cihaz ve çözümleri CES 2014’te sergilenecek

Bosch’un, Las Vegas’ta düzenlenen CES 2014 Tüketici Elektroniği Fuarı’nda sergileyeceği çözümler dahilinde, radyo özellikli bir ağ ile bir araya gelen çok sayıda sensör yakın çevredeki bilgileri sürekli olarak okuyup iletebiliyor. Sistem kullanıcılara, hangi kapıların açık veya kapalı olduğunu, gürültü düzeyini ve gün boyunca standın farklı noktalarında sıcaklık, basınç ve nem oranının nasıl değişiklik gösterdiğini öğrenme imkanı veriyor. Bu sensör kombinasyonu, Bosch standını birbiriyle radyo üzerinden bağlantıda olan ve bilgi paylaşımı yapan cihazların sergilendiği bir vitrin haline getiriyor.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...