Allison tam otomatik şanzımanlı yeni FORCAR taşıma aracı tanıtıldı!

15 tonluk yük taşıma kapasitesine sahip bu yenilikçi araç, daha iyi sürüş kabiliyeti, daha yüksek güvenlik ve orman yollarında daha sarsıntısız inişler için Allison 3000 Serisi tam otomatik şanzıman ile donatıldı.

Genel Merkezi La Coruña’da bulunan İspanyol şirketi FORCAR (FORESTAL CARDELLE), ilk kez taşıma araçlarını otomatik şanzımanla donattı. FORCAR F210, Kuzey İspanya’nın dar orman patikalarında hızlı hareket kabiliyeti için tasarlanan verimli bir araç olarak ön plana çıkıyor. Diğer yeni özelliklerine ek olarak, aracın en son modeli önemli bir aktarma organları yeniliği ile sunuluyor; Tork konvertörlü tam otomatik Allison şanzıman donanımlı yeni FORCAR taşıma araçları, manuel veya hidrostatik şanzımanlara göre daha üstün performans sağlıyor ve güvenliği arttırıyor.

Tork Konvertör Teknolojisi

FORCAR’ın Direktörü Alberto Cardelle konu ile ilgili açıklamasında; “Allison’un düşük hızda kilitlenme ile tork konvertör teknolojisi, FORCAR F210’a büyük avantaj sağlıyor. Manuel şanzımanların hız ve düşük yakıt tüketimini, hidrostatik şanzımanların sağladığı aşamalı vites seçiminin sürüş konforu ve yumuşaklığı ile birleştirerek sunuyor,” diyor.

Cardelle açıklamasına; “Orman uygulamalarında Allison 3500ORS şanzımanın temel avantajı, tam motor gücünden faydalanır ve otomatik düşük hız kilitlenmesiyle sarp yamaçlardan güvenli olarak inilmesini sağlayan doğrudan mekanik bağlantı sunarken, operatör gereksinimlerine göre sabit hız ayarlaması yapabilmesidir,” diye devam ediyor.

Üstelik elektronik vites seçici, manuel vites ön seçimi sunarak operatörün inişi istenen tempoda idare etmesini sağlıyor.

Ayrıca patentli Allison tork konvertörü, kalkış sırasında ve yokuş başlangıcında üstün performans sağlayarak araç kalkışında motor torkunu arttırırken karmaşık ve neyle karşılaşılacağı bilinmeyen bir arazide manevra yapılmasını kolaylaştırıyor.

Cardelle konu ile ilgili olarak; “Otomatik şanzıman, FORCAR’ı daha kıvrak yapıyor. Aynı zamanda uzun vardiyalar ile çalışan operatörlere sürüş konforu sağlıyor. Operatör, koltuğa eklenmiş vites seçici üzerindeki bir düğmeye basarak her çalışma durumu için en ideal vitesi seçebiliyor. Kısaca, düşük aralıklarda Allison 3500ORS şanzımanların vites oranları, manuel viteslerden daha fazla küçültme sağlıyor. Daha büyük viteslerde otomatik şanzıman aracı, manuel vitesle olabileceğinden daha hızlı ve daha çevik hale getiriyor,” diyor.

Dikkate Değer Yakıt Tasarrufu

Allison’un doğrudan mekanik bağlantısı ve elektronik kontrolleri, en iyi motor devrini sağlıyor ve yakıt tasarrufuna katkıda bulunuyor.

Cardelle, bu konuyla ilgili olarak; “Allison’un kusursuz vites değiştirme ve iyileştirilmiş vites değişikliği programları sayesinde, otomatik modda uzun mesafeler boyunca daha da düşük yakıt tüketimi elde etmek mümkün oluyor. Biri hidrostatik şanzıman ve diğeri tam otomatik Allison 3500 ile donatılmış aynı araçları karşılaştırırsak, Allison ile dikkate değer yakıt tasarrufları elde edilebilir. Bunun nedeni hidrostatik şanzımanın tırmanma ve iniş seviyelerinde oldukça yüksek yakıt tüketimine yol açan aynı motor devirlerini gerekli kılmasıdır,” diyor.

FORCAR Müşterileri Kaliteyi Tanır

FORCAR F210, ilk olarak Tineo’da (Asturias) düzenlenen Asturforesta 2013 fuarında görücüye çıktı. Cardelle açıklamasında; “Allison ile önceden bir deneyimimiz olmamasına rağmen, FORCAR F210 tanıtımında müşterilerimizin olumlu tepkilerinden dolayı çok memnun olduk,” dedi.

İki yıl önce Asturforesta fuarında FORCAR, hem manuel hem de hidrostatik şanzıman kullanan müşterilerine, bunların yerine taşıma araçlarında otomatik şanzıman kullanma olasılıklarını sordu. Aldıkları cevapların; “Otomatik şanzıman donanımını tercih edebiliriz. Ancak tam otomatik şanzımanın dik yokuşları inerken yüklü aracı tutmayacağından korkuyoruz” yönünde olduğunu belirten Cardelle; “Fakat şimdi korkacak bir şey olmadığını öğrendik,” diyor.

Mekanik şanzımana alışık olan operatörler, konfor, daha fazla mekanik koruma ve yumuşak vites geçişleri nedeniyle tam otomatik şanzıman seçimini çok olumlu karşıladılar. Diğer taraftan hidrostatik şanzıman donanımlı araç kullanıcıları, hem ormancılık işlerinde hem de kamu yollarında sürüşte tam otomatik şanzımanın sağladığı hızdan etkilendiler. Aynı zamanda hidrostatik şanzımanların sağladığı sürüş konforundan ödün verilmeksizin elde edilen yakıt tasarrufunu da çok takdir ettiler.

“Hem mekanik hem de hidrostatik şanzımanların en büyük özelliklerini, hareket hızı, yakıt tasarrufu, sürüş konforunu birleştiren ve hepsinden öte, daha yumuşak, güvenli yokuş inişleri için düşük hız tork konvertörü kilidine sahip otomatik şanzımanlı bir araca sahibiz. FORCAR F210 taşıma aracımızın tanıtımının sonucu, beklendiği gibi büyük bir başarıdır.”

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir