İnsanlık Hali Deyip Geçmeyin!

H. Hüseyin YAYLA

Hüseyin Yayla Kimdir?

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

12 Cevaplar

 1. Gökhan dedi ki:

  Son zamanlarda sıkça kullanılan bir laf var; herkes 3 kişilik çalışacak. İyi de kardeşim profesyonellik bunun neresinde? ancak amatörler her işi yapar, profesyonellerin görev tanımı vardır onu yapar.

 2. Hakan dedi ki:

  Kabul, kötüyü yolla ama iyinin de hakkını ver. hakkını ver ki motivasyon düşmesin, motivasyon düşmesin ki verimlilik düşmesin, verimlilik düşmesin ki karlılık düşmesin, hepsi birbirine bağımlı.

 3. Gülseren dedi ki:

  Sorun Profesyonelliğin ne olduğunu kavrayamamak..
  Arada kalan uzayıp kısalmayanlar kişiler esas kurumu aşağı çekmekte..
  Kurumun başındakiler de önemli…bazen çok değerli insanları kişisel kaprisleri uğruna harcayabiliyor..

 4. İpek Pekmezci dedi ki:

  Profesyonelim deyip ortaya çıkan kaç insan ya da sirket acaba profesyonel? Herşey bence lafta kalıyor.

 5. Elif dedi ki:

  Hem çalışır hem öğrenir prensibinden vazgeçmesi lazım patronların. Bu stajyerlik durumunda geçerlidir. çalışanlarını gerçek profesyoneller arasından seçmeye başladıklarında referans değerleri otomatik olarak yukarıya çekilecektir. Başka türlü prim yapmadıklarını gördüklerinde insanlar da kendilerini geliştirmeye başlayacaklardır.

 6. Betül Mutlu dedi ki:

  Ağzınıza sağlık.Umarım bu konuda sizin gibi düşünebilen, bilinçli çalışanların sayısı giderek artar..

 7. Betül Mutlu dedi ki:

  Ağzınıza sağlık.Umarım bu konuda sizin gibi düşünebilen, bilinçli çalışanların sayısı giderek artar.

 8. Erkan dedi ki:

  Hüseyin bey; Yazınızı zevkle okudum, aynı güzellikte bir birinden güzel yorumlar.
  Emeğinize sağlık.

 9. Abdülkadir Yeşilyurt dedi ki:

  Bende Gökhan Bey’in yorumuna katılıyorum.
  “Özel sektör çalışanınından profesyonellik bekliyorsa Avrupa’daki ne benzer uygulamaları örnek veriyorsa önce oradaki uygulamalara kendisi uygulayacak…
  mesela dizide ki olayı ve türkiyede ki temizlikçi kadını ele alırsak genelde ücret karşılığı olmaksızın fazla mesai yapıyor buna bağlı olrakta fizyolojik ve psikolojik olarak yorgunluk yaşıyor dolayısıyla yaptığı işe konsantre olamıyor.
  Olması gereken fazladan çalıştığı her bir saat için fazla mesai ücret karşılığı 1.5 katından ödenmeli. bu 1.5 katı ifadesi iş kanununda var diye biliyorum. Türkiye’de fedakarlık hep çalışandan bekleniyor işveren neden birtakım fedakarlıklarda bulunmuyor.

 10. Gökçe dedi ki:

  Abdülkadir beyin yorumuna ben de katılıyorum. Fazla mesaiden dolayı fiziki ve psikolojik yorgunluk sonucu hatalar meydana gelebilir. Öncelikle profesyonel olmak isteyen şirketler standart mesai saatleri uygulamasına geçmelidir. Personelinden saat olarak fazla çalışması yönünde fedakarlık beklemek yerine istediğiniz performansın limitlerini belirleyin. Bunu normal çalışma saatleri içerisinde yapabilecek şekilde belirlemeleri lazım. Bırakın personeliniz az zamanda çok iş yapsın ama karşılığını da mutlaka alsın.

 11. Gülşen dedi ki:

  Hep aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar almayı bekleyemezsiniz. Performans kritelerinizi belirleyin, zam ve kıdem artışlarınızı performansa göre yapın, işin hakkını istiyorsanız işçinin hakkını verin.

 12. İbrahim dedi ki:

  Patronlarda personeli ucuza çalıştırdığını ve asli görevinden fazlasını yaptırdığını aynı zamanda da ücretsiz fazla mesai yaptırdıklarını biliyorlar. Bu sebeple bazı hataları görmezden geliyorlar. Böylelikle de “insanlık hali” örneklerine sıkça rastlayabiliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir