Dr. Abdullah Demir no image

Published on Eylül 19th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Toprak olmadan önce toprak ol!

“Bostan ve Gülistan”

Sadi Şirazi’nin öğütlerinden oluşmuş, doyumsuz şark klasikleri…

Bugün bu öğütlerin içerisinden gözünüze ve gönlünüze bir yol bulalım istedim. Bu öğütlerle tanışmayanınız azdır ancak tanışan için hatırlatalım, tanışmayan için bir tanış/tır/ma vesilesi kılalım…

Sözü uzatmadan Sadi Şirazi’ye bırakalım.

Bahçenin gülünde beka ve gül mevsiminde vefa yoktur. Zaten bilgeler “kalıcı olmayan şeye gönül bağlamağa değmez? ” demişler…

***

On tane derviş bir kilimde uyur da iki padişah bir iklime sığmaz.

***

Adem oğulları aynı vücudun uzuvlarıdır. Çünkü aynı cevherden yaratılmışlardır. Felek bir uzva elem getirirse, öbürlerinin huzuru kalmaz. Ey başkalarının acısıyla kaygılanmayan, sana insan demek yakışık almaz…

***

İnsan iyilik de etse, kötülük de etse kendisi içindir.

***

Yoksulun sabrı zenginin ihsanından üstündür.

***

Engin deniz taş atmakla bulanmaz. Gücenen bir arif henüz sığ sudur.

***

Kendine zarar gelince katlan. Çünkü affetmekle günahtan arınırsın. Mademki her şeyin sonu topraktır, sen, toprak olmadan önce toprak ol.

***

***

Kişi nefsinin kötülüklerinden kurtulabilir. İftiracının zannından kurtulamaz.

***

Bir şeye, bir kimseye gönül bağlama. Çünkü gönül ayırmak müşkül bir iştir.

***

Bir yetimi başını eğmiş, düşünceli ve üzgün görürsen, kendi çocuğunu öpme…

***

“Ey hasetçi sana diyorum” öl ki kurtulasın. Haset öyle bir hastalıktır ki, ölümden başka hiç bir şey ile ondan kurtulma şansı yoktur.

***

Gücüne güvenip zayıfları ezme. Yarın kıyamette bir arpa değerindeki bu kul, koca bir padişahı çekip yüce mahkemeye götürür.

***

Ey Abdullah! kimsenin eline bakma. Çünkü veren ancak ve ancak Allah’tır.

 

Not: Ben “Bostan ve Gülistan” eserlerini ikinci defa okuyorum. Ancak yazıyı kaleme alırken İhsan Muslu’nun 2010-01-01 tarihinde kaleme aldığı  “Şeyh Sadi Şirazi’den Öğütler” makalesinden istifade ettim.

 

Tags:Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑