Dr. Abdullah Demir no image

Published on Mayıs 7th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

İsrafa karşı altı sıfır = 100

Japon üretim sisteminde “israf, ürün üzerinde katma değer oluşturmayan tüm faaliyetlerdir. Bu bağlamda israfı iki şekilde tanımlamak mümkündür.

Bunlardan ilki, ürün üzerinde değer oluşturmamasına rağmen, mevcut teknolojiler ve üretim varlıkları nedeniyle kaçınılmaz olan israflar (kaliteyi sağlamak ve sürdürülebilir kılmak için muayene yapmak gibi).

İkincisi ise;

Hiçbir değer oluşturmayan ve hemen kaldırılabilen israflardır.

Ohno bir üretim sisteminde 7 tane israftan bahseder. Bunlar;

Üretim fazlası,

Ölü zamanlar,

Nakliye ve gereksiz bakım,

Gereksiz ya da uygun olmayan çalışma süreçleri,

Stok fazlası,

Gereksiz hareketler,

Hatalı parça üretilmesidir.

Japon üretim sisteminde kritik başlangıç noktası, değerdir ve değer ancak nihai müşteri tarafından tanımlanabilir.

Değer tanımının anlamlı olabilmesi için, müşterinin ihtiyaçlarını belli bir zamanda belli fiyattan karşılayan belli bir ürün (mal, hizmet ya da sıklıkla ikisinin birleşimi) cinsinden ifade edilebilmesi gerekir.

Bu bağlamda “entegre fabrika”önem kazanır.

Peki entegre fabrika nasıl oluşur diye sorar gibi olduğunuzu duyuyorum.

Entegre fabrika, teknik boyutlarıyla altı sıfırdan oluşan bir üretim modelidir.

Bu altı sıfır;

Sıfır stok (sıfır mal fazlası, sıfır depo),

Sıfır hata,

Sıfır çelişki,

Üretimde sıfır ölü zaman,

Müşteri için sıfır bekleme süresi,

ve

Sıfır bürokrasi ve sıfır gereksiz iletişimden oluşur.

Ne mutlu bu biçimde sıfırlarının sayısını arttıranlara. Çünkü bu sıfırlar fabrikayı yüze tamamlayan sıfırlar.

Sıfırınız ve yüzünüz bol olsun.

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑