Dr. Abdullah Demir

Published on Kasım 30th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

İki beden bir ruh…

İnsanın hayatını şekillendiren nedir diye sorulacak bir soruya;

En yalın cevap herhalde tercihler ya da mecburiyetler olacaktır.

İnsan, hayatını idame ettirirken sürekli tercihler yapmak zorundadır.

Tercihler, insanın karakteriyle ilgilidir. Yani karakter ne kadar devasa ve etkileyiciyse, hayattan beklenti de o derece büyük olacak ve tercihler de bu yönde gelişecektir.

Tercihler yeni bir hayatı ya da yürürlükte olan hayatın değiştirilmesini amaçlar.

Tercihler hayatı, hayat ise insanı şekillendirir. Bu bir döngüdür. Hayatın dişlileri böyle işler.

Tercihleri sıradan olanlar, sıradanı yaşarlar. Bu yaşamda, fedakarlık ya da acı az iken, risk sınırlıdır. Bu kolay olandır, insanların en çok rağbet ettiği yöntemdir.

***

Herhalde hayatı etkileyen en büyük tercih “arkadaştır”

Arkadaş ya da sınanmış arkadaşlıktan başarılı olmuş dost katlandığımız değil, razı olduğumuz insandır.

“İnsanı, yol değil; yol arkadaşları yorar” derler.

Neden mi?

Çünkü

genellikle yola çıkacağımız insanları yüzde yüz isabetle seçme şansımız yoktur. Çünkü bu seçimi veya elemeyi, esas itibariyle yapacak olan bizler değilizdir.

Yoldur ve yolculuktur.

Yanımızdakinin dostumuz olup olmadığı, yolculuk esnasında ortaya çıkar.

Özellikle siyasette ve ticarette, bu yürüyüşlerin büyük bir kısmı hüsranla sonuçlanır. Tanıdığımızı sandığımız insanları tanıyamamış olmanın üzüntüsü ve şaşkınlığı, bizi, yolculuktan daha fazla yorar.

***

“Menfaat yaşamak, ahlak ise yaşatmak ister. Bu ikili bir arada barınamaz.” diyen Nurettin Topçu ne kadar da haklıdır bu sözünde…

Rakamlar maddiyatı, harfler ise maneviyatı temsil eder. Dolayısıyla, rakamlar ve hesaplar üzerinden sahici bir dostluk oluşmaz.

Oluşsa oluşsa sadece ortaklık oluşur.

“Dost, her zaman taptaze olandır”

ya da

Hiçbir zaman eskimeyen ve eskitilemeyendir.

Kadim bir dostluğun oluşabilmesi için zorluklara, yokluklara ve imtihanlara ihtiyaç vardır.

Güya dost bilinenlerin siyasi ikbal ve buna benzer dünyevi şeyler için birbirini yok sayan

kırıcı, kıyıcı ve ifşa edici tutumlarının ayyuka çıktığı günler bugünler!

Dostluk, açmayı değil, kapatmayı gerektirir.

Bu aynı zamanda dostluğun adaplarındadır.

***

Başarıyla sınanmış arkadaşlığın meyvesi olan dostluk, bir nasip meselesidir.

Dostlar her daim kardeştir ve kardeş kalmalıdır.

Her gün aranan ancak tüketilemeyen,

Tabir yerindeyse,

İki ayrı bedende bir ruh misali…

Yararlanılan Yazılar:

  • İbrahim Tenekeci, “Biz o vazifeyi yaptık!”, 03 Haziran 2011.
  • İbrahim Tenekeci, “Dostluk üzerine…”, Yeni Şafak, 05 Eylül 2012.
  • Can Murat Demir, “Ruh ikizleri ve ilişkiler üstüne”, Felsefehayat.net; 26 Ağustos 2012.

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑