Dr. Abdullah Demir no image

Published on Mayıs 7th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Eko Sürüş – 7 – Yürümek ve Araç Paylaşımı

Kısa mesafelerde otomobil kullanmayın: Normal bir motorun ideal çalışma sıcaklığına erişmesi için 4 km yol kat etmesi gerekir. Motor ilk çalıştırıldığında anlık tüketim oldukça yüksektir. Ancak birkaç km sonra anlık tüketim normale döner. Bundan dolayı kısa mesafelerde araç kullanmak yerine, yürümek hem ekonomik hem de sağlıklıdır.

Araç paylaşımı: Otomobilde sağlayacağınız en büyük ekonomi, otomobilleri paylaşmaktır. Günümüz otomobilleri dört kişinin konfor içinde yolculuk edebileceği şekilde tasarlanmıştır. Otomobili paylaşarak kullanmak, yapılan “tüketimi azaltma tavsiyeleri” içinde mutlaka yer alıp belki de en az önemsenen önerilerden biridir. Buna karşın sağladığı tasarruf tartışılmazdır. Birbirine yakın yerlerde oturan ve aynı yolu kullanarak işe gidip gelen kişiler, ayrı ayrı değil de tek bir otomobille yolculuk yaptıklarında;

  • yakıt ekonomisi,
  • trafikten araç azaltma,
  • daha az yol işgali,
  • trafik akış hızının artması,
  • hem yol hem de araçların bakım giderlerinin azalması,
  • az kilometre kat eden araçların ikinci elde daha az değer kaybetmesi,
  • artan trafik güvenliği,
  • daha az trafik stresi,
  • daha çevreci yolculuk,
  • daha verimli iş gücü

gibi faydalar sağlar. Trafik keşmekeşinin kendisini tamamen hissettirdiği İstanbul gibi büyükşehirlerimizde en çok uygulanması gereken yöntemlerden biri hiç şüphesiz araç paylaşımı.

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑