Dr. Abdullah Demir no image

Published on Mayıs 7th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Eko Sürüş – 5 – Trafik, Ağırlık, Yük

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Trafiğin iyi takip edilmesi gerekir: Otomobil, ne kadar kararlı ve sakin kullanılırsa o kadar az yakıt tüketir. Aracı akan trafiğin hızına uygun kullanmak, ani hızlanma ve frenlemelerden, gereksiz şerit değiştirmelerden kaçınmak tüketimi doğrudan etkiler. Otomobille ilerlerken sadece öndeki aracı değil, daha ileriye bakarak trafiğin genel akışını izlemek gerekir. Böylece örneğin trafik ışıklarına yaklaşırken gaza basma hatasına düşmezsiniz. Eğer ilerde kırmızı ışık yanıyorsa ayağı gazdan çekip motor kompresyonuyla yavaşlamak doğru harekettir. Bunu yaparken de kesinlikle vitesi boşa almamak gerekir. Trafik ışıklarında değil ama örneğin 1,5 dakikayı geçen beklemelerde motoru stop etmek yararlı olacaktır. Öndeki araçla takip mesafesini iyi ayarlamak, gereksiz gaz ve frenlemelerden kaçınmak hem yakıt ekonomisi sağlar hem de olası kazalara karışmayı da önler.

Aracınızda gereksiz ağırlık taşımayın: Artan ağırlık, artan yakıt tüketimi demektir. Araçlarda gereksiz taşınan her şey, ekstra tüketim anlamına gelir. Bagajda taşınan fazlalıklar (örneğin kıştan kalma kar zincirinin tüm yaz boyunca taşınması, yazdan kalma buzdolabının bütün kış boyunca araçta taşınması gibi) fazladan tüketime yol açar. Ağırlıktan dolayı tüketim artışı, özellikle motor gücü düşük araçlarda kendini daha çok belli eder. Yakıt deposunu sürekli dolu tutmak da fazladan taşınan ağırlık anlamına gelir. Akaryakıt istasyonuna sık uğramak, sürekli fazladan 20-30 litre ağırlık taşımaktan daha iyidir.

Portbagaj kullanımına dikkat edilmeli: Otomobilin ilerlemesini engelleyen önemli dirençlerden biri de aerodinamik dirençdir. Aerodinamik yapıyı bozan her ilave, yakıt sarfiyatını olumsuz etkiler. Portbagaj, gerek artırdığı ağırlık gerekse bozduğu aerodinamik hareket nedeniyle yakıt tüketimini artırır. Portbagaj satın alırken bunları göz önünde bulundurup eski tip metal portbagajların yerine aerodinamik kurallara uygun tasarlanmış yumuşak hatlı kapalı modelleri tercih etmek gerekir. Kullanılmayan portbagajları tavanda taşımak da tüketimi artırmaktan başka işe yaramaz. İşi bittiği zaman portbagajları sökmek gerekir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑