Dr. Abdullah Demir no image

Published on Mayıs 7th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Eko Sürüş – 1 – Lastikler

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Lastikler yakıt tüketimini doğrudan etkiler

Araçların hareketlerine direnç gösteren kuvvetler, aktarma organları, yuvarlanma ve hava dirençleridir. Sürüş koşullarına bağlı olarak bunlara ivme ve yokuş direnci de eklenebilir. Bu direnç kuvvetlerinden yuvarlanma direnci; aracın yüklü ağırlığına, yol yüzeyinin türüne ve lastik üretiminde kullanılan malzemelere, yapı ve dizaynlara bağlı olarak değişir. Yuvarlanma direncini oluşturan ikincil nedenler olarak; tekerlek yatağı, yağ keçesi sürtünmesi ve transmisyon sistemindeki yağın çalkalanması sayılabilir. Yuvarlanma direnci, tekerlek yuvarlanırken zeminle temas bölgesinin ezilmesi, bu bölgeye giren lastik elemanlarının sıkışması, çıkan elemanların uzaması, bu olayın zeminde asimetrik bir basınç doğurması ve sıkışıp uzama olayının kayıplı olmasından kaynaklanmaktadır. Lastik hava basıncı, lastiklerde meydana gelen deformasyonu ve dolayısıyla seyir anında araca etki eden yuvarlanma direncinin mertebesini belirler. Lastik hava basıncının azalması yuvarlanma direncini arttırır ve lastiğin maksimum yük taşıma yeteneğini azaltır. Ayrıca lastiğin kenarları üzerinde çalışması hem daha erken ve düzensiz aşınmalara hem de aşırı ısınmaya neden olur.

Yuvarlanma direncinin artması, belirli seyir şartlarında motordan daha fazla güç çekilmesini gerektireceğinden, yakıt tüketimini arttırır. Lastik hava basınçlarının olması gereken değeri hem lastiğin üzerinden hem de ilgili aracın kullanıcı el kitaplarından öğrenilebilir.

Aracınız için uygun lastiği kullanın

Otomobilinizde, üretici firmanın fabrika çıkışında takmış olduğu lastik ve jantlar, tüketim için en ideal ölçülerdedir. Bunları gerek daha güçlü bir görünüm gerekse sportif kullanım imkanı elde etmek için başka ebatlardaki jant ve lastiklerle değiştirmek, tüketimde aynı pozitif etkiyi sağlamayacaktır. Ayrıca üreticinin önermediği lastik ebatlarını kullanmak sürüş emniyeti açısından da zafiyet oluşturabilir.

Lastik hava basınçlarını kontrol edin:

Basınç kontrolünün soğuk lastiklerde yapılamadığı durumlarda, öngörülen basınçların 0,2 ile 0,3 bar (3 PSI) yükseltilmesi gerekir. Lastikler sıcakken kesinlikle havasını indirmeyiniz!

Lastik basıncını her yakıt alımı esnasında veya en azından iki haftada bir kontrol edin. Yanlış lastik basıncı:

  • Lastik aşınmasını artırır.
  • Araç kontrolünü ve güvenli sürüşü kötüleştirir.
  • Sürüş konforunu etkiler.
  • Yakıt ekonomisini olumsuz etkiler.

Yıpranmış/Hasarlı lastikleri kullanmakta ısrar etmeyin!

Aşınmış lastikler, hava basınçları normal olsa da dişleri silinmeye yüz tuttuğundan kaza yapma riskini artırır. Üstelik ekstra yakıt tüketimine, neden olur. Aracın manevra kabiliyetini korumak ve fren emniyetini sağlamak için lastik diş derinliğinin tüm araçlarda en az 3 milimetre olması gerekir. Yasal olarak belirlenen 1.6 milimetre diş derinliği lastikte aşınmanın alt limitidir.

Devam edecek.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑