Dr. Abdullah Demir

Published on Aralık 7th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Büyük insanların gizemi var mıdır?

Sabır ve ısrar denilince herhalde akla gelmesi gereken hikaye bambu ağacının hikayesi olur.

Ağacın önce tohumu ekilir, sulanır ve gübrelenir. Birinci yıl tohumda herhangi bir değişiklik olmaz. Tohum yeniden sulanıp gübrelenir. Bambu ağacı ikinci yılda da toprağın dışına filiz vermez. Üçüncü ve dördüncü yıllarda her yıl yapılan işlem tekrar edilir tohum sulanır ve gübrelenir fakat inatçı tohum bu yılda da filiz vermez. Çinliler büyük bir sabırla besinci yılda da bambu tohumuna su ve gübre vermeye devam ederler. Ve neticede beşinci yılın sonlarına doğru bambu ağacı yeşermeye başlar ve altı hafta gibi kısa bir sürede boyu yaklaşık 27 metreye ulaşır.

Bu ağaç 27 metrelik boyuna altı haftada mı yoksa beş yıl altı haftada mı ulaşılmıştır?

Bu sorunun cevabı tabii ki beş yıl altı haftadadır.
Büyük bir sabırla ve ısrarla tohum beş yıl altı hafta süresince sulanıp gübrelenmeseydi ağacın büyümesinden hatta var olmasından söz edebilir miydi?

İyi bir neticenin şartları; öncelikle yapılan işe inanmak, planlı çalışmak ve zorluklara karşı tahammül etmek ve hiçbir zaman geri dönmemekten yani vazgeçmemekten geçiyor.

Bu prensipler insanları “büyük” yapar…

****

Büyük insanlar, büyük ve soylu birer dağ gibidirler. Bin bir zahmetle kendilerine yürüyenlere sırlarını açarlar. Bunun için bu dağlara doğru yönelmek, yürümek, eteklerine yanaşmak, alttan yukarılarına doğru bakmak, sonra zirveyi göze alarak tırmanmaya koyulmak gerekiyor. Çetin bir iştir bu! Yorulmak ve susamak kaçınılmazdır. Yukarılara tırmandıkça, ışıklanırsınız. Boşluklarınız, eksiklikleriniz hemen açığa çıkar. Onlarla dolmaya, kendinizden boşalıp onlara dönüşmeye başlarsınız [1].

Onlarla yolculuk bitimsizdir adeta…

****

İnsan bir yolcudur. Bebeklikten, çocukluğa, çocukluktan gençliğe, gençlikten olgunluğa, olgunluktan ihtiyarlığa, ihtiyarlıktan kabre yani ölüme. Doğumla başlayan ve ölümle nihayet eren bu zaman zarfında insanlar yaşadıkları hayattan bazı acı veya tatlı tecrübe/ler/ elde ederler. Bu yolculuk; sağlık, sabır, sebat, selamet,  ilim ve istikamet ile yürütülürse hayat daha bir anlamlı ve deneyimler daha bir ölümsüz olur…

Ne mutlu dolu yaşayıp, başkalarının da dolmasına vesile olanlara…

İlgilisine Deyişler

  • Proje yöneticileri orkestra şefi gibidir; her biri bireysel notaları ve enstrümanlarında uzman olan ekip üyelerini bir araya getirir. Liderlerinin yönetiminde hepsi aynı tempoyu yakalar. L.R. Sayles
  • Yaptığım tüm işler arasında en hayati olan, bizim için çalışanların hünerlerini koordine etmek ve ortak bir amaca doğru yönlendirmekti. Walt Disney
  • Projeler iki yolla olur: a) Planlanır ve yürütülür. b) Yürütülür, durdurulur, planlanır ve sonra yürütülür.
  • Bir iş, tamamlanması için müsait olan tüm zamanı dolduracak şekilde genişler. Parkinson Yasası
  • Kritik yolu olmayan bir proje dümensiz bir gemiye benzer.  D. Meyer, Illinois Construction Law

[1] Nihat Dağlı, “Binalar niye ağaçlardan yüksek!” 14 Haziran 2010

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑