Dr. Abdullah Demir no image

Published on Mayıs 7th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Bazı yeni nesil araçlar neden ilk harekette çalışmaz?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bu soruya yaşanmış iki olaydan hareketle cevap arayalım.

Bu iki araç, Audi A3 1.6 s-tronik ve Focus Focus 1.6.

İlk olarak Audi A3 1.6 s-tronik araçta yaşanan soruna bir göz atalım.

Güneş altında bir kaç saat bekletilen Audi A3 1.6 ilk marşta ya da bazen ikinci marşta bile çalışmamaktadır.

Bu soruna bazen rastlanılabilmektedir.

Peki bu tür sorunlarla yetkili servislere gelen araçlarda;

mekanik odaklı herhangi bir probleme rastlanmıyorsa,

ayrıca kontrol modülde yapılan hata kodu aramasında negatif bir bulguya rastlanmıyorsa

muhtemel sorun ne olabilir?

Bildiğimiz gibi yakıt tasarrufunu amaçlayan ve sürekli gelişen teknolojilerin kullanıldığı araçlarda,

zaman zaman bölge ve iklim koşullarına göre uyumsuzluklar görülebilmektedir.

Bu sorun motor kontrol ünitesinden kaynaklanabilmektedir.

Elektronik kontrol modüle güncel versiyon yüklenmelidir.

Yeni versiyon ile ilk çalıştırma anında enjektörler tarafından püskürtülen yakıt miktarı artırılarak sorunun üstesinden gelinebiliyor.

Benzer problemlere yeni nesil benzin motorlu Ford Focus 1.6’larda da rastlanabilmektedir. Özellikle yazın güneş altında bırakılan bazı Focus 1.6 araçlar, ilk marşta çalışmıyor.

Hatta ikinci ve üçüncü marşta da çalışmadığı oluyor.

Aynı problem sonbahar ve kış aylarında ortaya çıkmıyor.

Neden?

Bu tür problemlerin olduğu araçlarda yetkili servislerin yapmış oldukları incelemelerde hem mekanik odaklı bir probleme hem de kontrol modülde hata koduna rastlanılmamışsa bu problem kuvvetle muhtemel yukarıdaki açıklamalar çerçevesinde değerlendirilmelidir.

Yani bu tür sorularda gizli şifre iki adımdan oluşabilmektedir. Bölge ve iklim koşulları problemi, yazılımın güncellemesi ve ilk hareket enjeksiyon ayarı ise çözümü oluşturuyor.

Bu durumda bize şifrematik hayırlı olsun demek kalıyor.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑