Dr. Abdullah Demir no image

Published on Mayıs 3rd, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Asıl sahtekâr kim?

Çoğunlukla atasözleri, fıkralar ve karikatürler hem saatlerce söylenecek sözlerin ya da konuşmaların hülasası hem de derinlikli yazıların özetidir.

Fıkralar; kısa ve özlü anlatımı olan, nükteli ve güldürücü hikâyeciklerdir. Hem güldürür hem de düşündürür.

Gündelik olayların özel bir yaklaşımla, güzel ve akıcı bir üslupla, eski ve yeni arasındaki çatışmaları sağduyuya dayalı ince bir mizah ile yazıya ve söze dökmenin adıdır fıkra.

***

“Topal Eşek”

Köylünün biri pazarda topal bir eşek satıyormuş.

Bir başka köylü de talip olmuş.

Sağına, soluna, ayağına, dişine, baktıktan sonra basmış parayı almış eşeği.

Birkaç adım uzaklaşmış ki, pazardakilerden bir kaçı hemen koşmuş yanına.

“Yahu” demişler. “Sen ne yaptın. Hiç topal bir eşeğe bu kadar para verilir mi?”

Alıcı gayet rahat: “Bakmayın siz eşeğin topal göründüğüne” demiş. “Hayvanın tırnağına taş girmiş, o yüzden aksıyor. Taşı çıkardım mı, birkaç güne hiçbir şeyi kalmaz.”

Bunu duyan pazarcılar bu sefer de koşmuş satıcının yanına: “Sen eşek topal diye ucuza verdin ama meğer eşek topal değilmiş. Ayağında taş varmış onun için aksıyormuş” demişler.

Satıcı gayet rahat; “Siz öyle sanın” demiş. “Alacak kişi, öyle düşünsün diye taşı bilerek ben koydum. Yoksa eşek doğuştan topal!”

Bunu duyan pazarcılar tekrar eşeği alan köylüye koşup: “Hemşerim” demişler. “Eşek zaten topalmış. Satılırken anlaşılmasın diye ayağına taşı kendisi çakmış” deyince alıcı öfkelenmiş.

“Vay sahtekar vay” demiş.

“Verdiğim para sahte olmasaymış, herif bizi gerçekten kazıklayacakmış!”

***

Değerli okurlar, fıkranın yorumunu size bırakıyorum.

 

İlgilisine:

  • Dostlarınızdan bir vefasızlık görürseniz, onları sakın kırmayın; üslup ile geri çekilin. Hüseyin Kazım Kadri
  • Yetersize yeterli demek, ahlaklı bir davranış biçimi olmasa gerek. İ. Tenekeci
  • Kötü bir üslup, en basit hakikatlerin bile hazmını zorlaştırır. İ. Tenekeci
  • Üslup, bir hayat tarzıdır, edadır, usûldür, yoldur; velhasıl davranışlarımızın bütünüdür. İ. Tenekeci
  • Usûl bil, adap bil, sınır bil. Şeyh Edebali
  • Yolu bilmek ile yolda yürümek arasında büyük fark vardır. İ. Tenekeci
  • İnsanlık ince işçilik ister. Her şey incelikten, insan kalınlıktan kırılır. İ. Tenekeci
  • Ahlakın yanına nezaketi, maneviyatın yanına samimiyeti koymamız lazım. İ. Tenekeci

Tags: , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑