Dr. Abdullah Demir no image

Published on Mayıs 7th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Araç sürücüleri sıcaklara dikkat!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Trafik kazaları yaz mevsiminde artış gösteriyor. Tatil sezonunun açılmasıyla yollarda yaşanan yoğunluk, aşırı hız ve sıcaklar kazalara davetiye çıkarıyor. Sıcak hava, sürücülerin dikkatinin dağılmasına (konsantrasyon bozukluğuna) sebep olmaktadır. Sıcak havalar nedeniyle belli saatlerde sürücülerin vücut kimyası değişiyor. Ölümlü kazaların sıkça yaşandığı yaz aylarında, özellikle saat 11.00 – 15.00 arasında, aracında klima olmayan sürücülerin trafiğe çıkmamasını trafik otoriteleri tavsiye ediyor. Şiddetli sıcak günlerdeki seyirlerde; sürücüler ise sıcağın şiddeti azalana kadar araçlarını gölge bir alana çekerek kazalara davetiye çıkarmamalıdırlar. İstatistiklere göre yıl boyunca en çok trafik kazası Ağustos ayında meydana geliyor. Ayrıca varılacak yere kalan son kilometreler de kazaları tetikleyen nedenlerden.

Çünkü sabırsız bir milletiz!

Bu bağlamda trafik kazalarının önlenmesine yönelik bazı genel uyarılarda da bulunmam gerektiğine inanıyorum.

  • Sürücüler, uykularını iyi almış olarak yola çıkmalı.
  • Yola çıkmadan önce vücudu ağırlaştıran ağır yiyeceklerden kaçınmalıdır.
  • Yola çıktıktan sonra sürücü iki saatte bir araçtan inerek kan dolaşımını hızlandırmalı. Yani 200 km’de bir 5-10 dakika mola verilmeli.
  • Emniyet kemeri mutlaka takılmalı.
  • Çocuklar arka koltukta oturtulmalı ve emniyet kemeri takılı olmalı.
  • Araçların bakımı yaptırılarak yola çıkılmalı.

“Yavaş gidin, yarım saat geç gidin; ama tek parça halinde gidin.”

Kazalardan uzak hayırlı yolculuklar dilerim.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags:Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑