Dr. Abdullah Demir no image

Published on Nisan 19th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Anmak Anlamak ve Yaşamak…

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Gelip hepimiz hırkamızı yere serelim, içine elimizde kırılmış Hacerül Esved parçaları yok ama kırılmış onurlar ve kalpler var.

O hırkalarımızın üzerine bütün onurlarımızı koyalım.

Rencide edilmiş tüm onurları koyalım.

O hırkalarımızın üzerine bütün kırık kalpleri koyalım.

Bütün annelerin gözyaşlarını koyalım.

Yavrusunu şehit vermiş her annenin gözyaşını koyalım ve her birimiz bir ucundan tutalım. Edirne’deki kardeşimiz bir ucundan tutsun, Hakkari’deki kardeşimiz bir ucundan tutsun, Bursa’daki kardeşimiz bir ucundan, Karadeniz’deki kardeşimiz bir ucundan tutsun ve hep birlikte kaldıralım.

Kırılan onurları, kalpleri, yürekleri insanlığın kalbine yeniden izzetle, onurla, şerefle, hassasiyetle hep birlikte yerleştirelim.

Gelin hep birlikte ülkemizi eman (güven) yurdu yapalım.

Öyle bir eman yurdu olsun ki sizin oluşturduğunuz güven Bağdat’a, Şam’a, Halep’e, Arakan’a, Myanmar’a emniyet versin ve güven taşısın.

Gelin ülkemizi selam yurdu, barış yurdu yapalım.

O selam, Bağdat’a, Şam’a, Halep’e, Arakan’a ve Afrika’ya da ulaşsın.

Ülkemizi adalet yurdu yapalım, fazilet yurdu yapalım.

Bu topraklarda onuru kırılan, onuru rencide edilen, onuru ayaklar altına alınan hiçbir insanımız kalmasın diye.”

Bu ifadeler Prof. Dr. Mehmet Görmez’e ait.

Bir konu ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.

***

Modern toplumlar, rekabet-başarı diyalektiği üzerine kurulmuş toplumlardır. Ancak bugün rekabet ve başarının ne olduğu üzerinde yeterince durulmadığını görüyoruz.

Bu iki kavram, giderek gücünü bireylerin ve toplumların manevi dünyalarına kadar yansıtabilen hoyrat ve başıboş birer etki merkezine dönüşmektedir.

Modern çağın rekabet anlayışı, merhamete hayat hakkı tanımamakta; merhamet, insanın dinamizmini prangalayan, yeteneklerini ahlakî-insanî bazı kayıtlarla daraltan, üretimi düşüren bir kavram olarak sunulmakta ve rekabet esnasında her türlü yola başvurmak mübah sayılmaktadır.

Oysa tevâzuda, tekebbür (kibirlenme) ile elde edilemeyecek bir gücün saklı olduğu; paylaşımda bencillikle ulaşılamayacak bir mutluluğun olduğu;

merhamette, acımasızlıkta olmayan bir verimliliğin olabileceği unutulmaktadır.

Başarının, zekânın, aklın, ancak tevazu elbisesi içerisinde güzel göründüğü hatırlardan çıkabilmektedir.

Mutluluk paylaşılmak için vardır. “Ötekinin mutluluğu olmayınca benim de mutluluğum olmayacak” bilgisine sahip olan insan mutlu olmaya namzet insandır. Sadece kendi rahat ve refahlarına odaklanarak, sahip olduklarını paylaşmamak için etraflarına bencillik duvarı örenler, kendilerini yalnızlaştırmaktan öte bir şey yapmış olmazlar. Bu bencillik duvarı aynı zamanda bir merhametsizlik duvarıdır. Çünkü kendi egolarını üstün tutarak, ona ayrıcalıklı bir yer verenler diğer nefislere değer vermezler, onlara saygı duymazlar.

***

“Muhammed’den muhabbet oldu hâsıl

Muhammed’siz muhabbetten ne hâsıl”

der Pertevniyal Valide Sultan.

Bizler muhabbet ile Muhammed’i birleştirmiş, muhabbet ile Muhammed’i asla birbirinden ayırmayan bir kültürün ve köklü bir medeniyetin evlatlarıyız…

Söz kadim kuralın: Muhabbeti bilgiye, marifete, tanımaya, tanışmaya, bilmeye, bildirmeye, anlamaya, anlatmaya ve yaşamaya dönüştürenlere

NE MUTLU

NE MUTLU

NE MUTLU.

 

Güne Adanmış Sözler:

İnsanlık, Efendimizin öğretisine muhtaçtır.

Merhamet sorumluluğu, devredilemeyecek bir sorumluluktur.

 

Yararlanılan Kaynak:

  • Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in Batman’da Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinde yaptığı konuşma (17 Nisan 2013).
  • Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Kutlu Doğum Haftası Açılış Konuşması Metni – İstanbul”, 15.04.2011
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , , , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑