4S + 2İ = “Hayatın Anlamı”

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Cevaplar

 1. Muhammed Yasir Yaman dedi ki:

  Sayın abdullah hocam.Sitenizi ve yazılarınızı çok yakından takip ediyorum.Elinize sağlık.

  Bizde İstanbul Bağcılar Endüstri Meslek Lisesi Motorlu araçlar Bölümü bünyesinde, Sayın hocam Abdullah Yanık bey ile bir Teknik Eğitim Platformu kurduk. sitemiz http://www.otobil.net adresinde yaklaşık 2 senedir yayın yapmakta.Ben motorlu araçlar teknolojisi son sınıf öğrencisiyim.Site editörlüğünü sayın hocam ile birlikte yürütmekteyim. Abdullah hocam inşallah yakın zamanda sitemize bekleriz.

  Saygılarımla

 2. Dr. Abdullah Demir dedi ki:

  Sayın Muhammed Yasir Yaman,
  Öncelikle ilginize Teşekkür ederim. Genç yaşta bu tür girişimlerin içerisinde yer almak önemli…
  Sizleri tebrik ederim.
  Öğretirken öğrenmek ya da yazarken öğrenmek kalıcı öğrenmedir… Çünkü her ikisinde de ciddi araştırma yapmak gerekir…
  Daha güzel şeyler için iyi yoldasın…
  Sakın ha… araştırmayı bırakma…
  ne pahasına olursa olsun yazmadan vazgeçme…
  çünkü yazmak öğrenmektir bir diğer ifade ile kabuk değiştirmektir…

 3. Muhammed Yasir Yaman dedi ki:

  Çok sağolun abdullah hocam elimden geleni kadar araştırmayı bırakmayacağım ve ileride otomotiv sektörüne inşallah gerekli katkılarda bulunacağım Mesleğimi seviyorum.Çünkü sizin gibi değerli hocalarımız bu meslek üzerinde ilerlemekte inşallah sizlerin izinden yürüyeceğim

  saygılarımla
  iyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir