Yürüyen aksamlı ve aksamsız arka aks sistemleri nedir? - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Mart 15th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Yürüyen aksamlı ve aksamsız arka aks sistemleri nedir?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Yürüyen aksamlı arka aksın en basit şekli sabit akstır ve günümüzde artık sadece bazı ticari taşıtlarda ve arazi araçlarında kullanım alanı bulmaktadır. Sık kullanılan eğik kollu aks gibi hafif ve yer tasarrufu sağlayan tek te­kerlek bağlantıları, harmonik konfor ve sürüş özellikleri sağlamaktadır. Konstrüksiyonu daha karmaşık olan çift çapraz kollu aks ile yol tutuş özellikleri çok daha düzel­mektedir.
Sabit aksta, iki tekerlek sabit bir aks ile birbirine bağlanmıştır. Tekerlekle­rin yol ve yatıklık/farklılıkları ortaya çıkmaz. Tek taraflı bir engelin geçil­mesi sırasında aksın bü­tünü eğim kazanır ve böylece her iki tekerleğin de yatıklığı değişir. Sabit aks yürüyen aksam aksı olarak kullanıldığında, çoğu zaman diferansiyel ve yürüyen aksam mille­rinin muhafazası olarak da görev görmektedir. Böylece hassas sürüş ka­rakteristiği ve konfor özellikleri bulunmayan büyük, yaylanmayan bir kütle ortaya çıkar. Buna karşılık sabit akslar çok sağlamdır ve günümüz­de hemen hemen sadece ticari araç alanında kulla­nılır.
Eğik kollu aksta tekerlek­ler, yaylanma sırasında aracın uzunlamasına ak­sına göre eğimli hareket eden kollara bağlanır. Yekpare yapı şekli büyük bagaj hacmine imkan ta­nımaktadır.
Yürüyen aksamsız arka aks için en ekonomik çözüm ola­rak bağlantılı kollu aks kendisini kanıtlamıştır. İki adet uzunlamasına kol aynı zamanda stabilizatör görevi ya­pan bir çapraz taşıyıcı ile birbirine bağlanmıştır. Bu yapım tarzının en önemli avantajları; az yer kapları ve hafif (yaylanmayan küt­le) olmalarıdır.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑