Yürüyen aksamlı ve aksamsız araçlarda ön aks yapısı nedir? - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Mart 29th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Yürüyen aksamlı ve aksamsız araçlarda ön aks yapısı nedir?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
 
Yürüyen aksamlı ön akslar direksiyon ve yürüyen ak­sam güçlerini aktarmalıdır. MacPherson süspansiyon yüksek oranda kullanılmaktadır. Bu sistemde, tekerlek kumandası ve yaylama tek noktada ve ağırlık optimizasyonu sağlayan yapı grubunda toplanmıştır ve yayın bü­yük aralıkta çalışmasına sağlamaktadır. Çift çapraz kollu tekerlek kumandası veya dört kollu aks önden yürüyen aksamlı araçlarda daha nadir görülmektedir. Örneğin Volkswa­gen Passat'ta dört yerden kumanda edilen ön akslı bir sistem kullanılmaktadır.
Yürüyen aksamsız ön aksta da MacPherson süspansiyon kullanılmaktadır. Tekerlek kumandası sağlayan amorti­sör kolu da aynı yapıdadır ancak yay ayrı olarak çalış­maktadır. Çift çapraz kollu tekerlek kumandası da arka­dan yürüyen aksamlı ön akslar için uygundur.
Mc Pherson süspansi­yonda, amortisör aynı zamanda tekerlek taşı­yıcısı kumandasını (hareketli bağlantı) sağla­maktadır. Tekerlek kumandası, tekerleğin bağlantısının yapıldığı ve kontrollü hareketine imkan tanı­yan yapı parçalarını kapsamaktadır. Çapraz kollar, tekerlek hareketini aracın uzun­luk aksine göre çapraz olarak hareket etmeye zorlar. Çift çapraz kollu teker­lek kumandası, üst üste bulunan iki çapraz kol­dan düşmektedir.
Yazım olarak McPherson mı yoksa MacPherson mı? Doğrudur. Aslında literatürde her iki yazımla da karşılaşılabilmektedir. Ancak en doğru yazım “MacPherson”dur.  Bu süspansiyon sistemi Earle S. MacPherson tarafından geliştirildiği için bu isimle anılmaktadır.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑