Üreticilerin bir büyük yanlışı güçlü bir motorun otomobil..."/> Yüksek güçlü motorlu otomobiller daha mı hızlıdır? - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Ocak 23rd, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Yüksek güçlü motorlu otomobiller daha mı hızlıdır?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Üreticilerin bir büyük yanlışı güçlü bir motorun otomobili çok hızlı hale getirdiği düşüncesi. Kompakt bir gövdeye 180 HP’nin üstünde bir motor koyarsanız, o otomobil hızlı gidebilir belki ama hiç keyifli de olmayabilir. Keyfini bir kenara bırakın gücünü yola aktaramıyorsa, o beygirler çiftlikten kaçmış demektir. Güç gereklidir ama her şey değildir. 230 HP’lik Megane R26R’ın Nürburgring’de en iyi önden çekişli otomobil rekorunu 8 dakika 16 saniyeyle kırması buna çok iyi bir örnek. Bırakın önden çekişlileri, nice çok güçlü Porsche, BMW ve Mercedes modelleri Megane’ın arkasında kaldı. Önceki önden çekiş rekoruna sahip olan 240 HP’lik Opel Astra OPC’yi 31 saniye geçti. Şaka gibi değil mi? Megane R26R, 305 HP’lik Focus RS’le arasında 75 HP fark olmasına rağmen onu da 10 saniye geçmeyi başarmış. Peki, Renault Sport nasıl bir sihir yaptı? Bu otomobil 500 kilo mu? Fransızın 1 beygiri 1.5 beygir mi ediyor? Hayır, sadece tüm motorsporları tecrübesi ve mühendisliğini bu otomobile aktardı. Güç ile değil inanılmaz tutunması ve mevcut gücünü çok başarılı bir şekilde zemine iletebilmesiyle bu rekoru kırdı. Nürburgring’te 10’larca saniye geçtiği çok güçlü rakipleriyle, düz bir yolda karşılaşsa muhtemelen en arkada kalır, tozlarını yutardı. Ama iş virajlara geldiğinde farkını ortaya koydu. En az bir özelliği rakipleri arasında fark oluşturuyorsa, o otomobil iyidir. Tabii tasarım gibi kişiden kişiye değişen farklardan bahsetmiyorum. Dediğim gibi sınıfı, fiyatı fark etmez. Bir Lada 4×4 arazide çok iyi gidiyorsa, benim için birçok titrek SUV’dan daha başarılıdır.
Kaynak: Otomobilgazetesi.com web sitesinde yayımlanan “Sevmediğim otomobiller” yazısından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 22/01/2011).
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑