Yüksek devir konsepti nedir?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Yüksek devir, yüksek performans anlamına gelir. Motor sporları ile gelişen BMW’nin yüksek devir konsepti, BMW motorlarının olağanüstü bir performans sergilemesine olanak vermektedir.
Motor tasarımında, bir motorun çıkış gücünü artırmak için temelde üç yol vardır. Silindir kapasitesi/hacmi artırılabilir ya da turboşarjlar takılabilir, ancak bu iki yaklaşım da ağırlığı artırır ve fazladan alana gerek duyar. Üçüncü yaklaşım ise motoru, yüksek motor devirlerinde çalışacak şekilde tasarlamaktır. BMW M GmbH’nin otuz yılı aşkın bir süredir araştırmakta olduğu yaklaşım budur.

Yüksek devir ilkesi, dakika başına daha fazla devir gerçekleşmesiyle yanma işleminin daha sık meydana gelmesi ve ortaya daha fazla enerji çıkması şeklindeki basit bir gerçeğe dayanır. Enerji ve performans birbirleri ile doğrudan ilgilidir, bu nedenle yüksek devirli motorlar, olağanüstü dinamik bir performans sergiler. Ancak bu yaklaşım, motor bileşenlerine fazladan yük binmesine neden olur. BMW M motorundaki pistonlar, kam milini, dakikada 8250 devire varan hızlarda çalıştırır. Bu denli büyük bir güç, motor bloğunun, son derece yüksek sıcaklıklara ve titreşime maruz kalmasına neden olur. Bu nedenle BMW M motorları son derece mukavim malzemeler kullanılarak üretilir.

Bir aracın genel dinamik performansını belirlemede motor ağırlığının payı büyüktür ve BMW M tarafından üretilen düşük ağırlıklı ve yüksek devirli motorlar, tüm devirlerde eşsiz düzeyde bir tepkisellik, çabuk hızlanma ve etkileyici güç üretimi sunar.

Kaynak: “BMW.com.tr” web sitesi,  BMW Teknoloji Rehberi (Erişim Tarihi: 03/04/2014).

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir