Bir aracın tekerlekleri bir darbe ile etkilen..."/> Yayın salınımı - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Temmuz 12th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Yayın salınımı

Bir aracın tekerlekleri bir darbe ile etkilendiğinde, aracın yayları sıkışacaktır. Her yay orijinal yüklü ağırlığına dönmek için bağımsız çalışaca­ğından, geri sıçrayarak aracın gövdesini yukarıya kaldıracaktır. Her şekilde, yay sıkışması esnasında enerji depoladığından, normal yüklü ağırlığına dönmek için enerji serbest kaldığında geri zıplayacaktır. Aracın yukarı hareketi de, yayın normal yüksekliğinin üzerine sıçramasına da yardım ede­cektir. Aracın gövdesi aşağıya doğru harekete tekrar başladığında, yayı normal yüklü ağırlığına doğru, yani aşağıya doğru iteceklerdir. Yay onun için aksi tesir ile tekrar yukarıya doğru geri sıç­rar. Birçok kez tekrarlana bu işleme yay salınımı denir Fakat her bir geri sıçrama bir öncekinden küçüktür, araç sonuçta aşağıya ve yukarıya hareket etmesi durur.
Eğer bu aşağı ve yukarı salınım kontrol edile­mezse, sadece sürüş konforsuzluğunu neden ol­mayacak, direksiyon hakimiyetini de olumsuz etkileyecektir. Ortaya çıkan aşırı salınım ve titre­şimleri azaltacak sistemlere gerek vardır ve bun­lar da amortisörlerdir.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑