Yanma kontrolünün gelişimindeki ana engeller nelerdir?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Fosil kaynaklı yakıtlara bağlı gelişimini sürdüren içten yanmalı motorlarda, silindir içine alınan yakıttan elde edilen enerjinin, çevresel faktörler ve işletme şartları göz önünde bulundurularak artırılması, tükenen fosil yakıt rezervlerinin daha verimli ve daha uzun süre kullanılabilmesini mümkün kılacaktır. Bu durum, içten yanmalı motorlarda silindir içinde yanmanın kontrollü bir şekilde gerçekleşmesi ile sağlanabilecektir. 
Silindir içinde gerçekleşen yanmanın kontrolünde kullanılan kontrol metotları ve algılayıcılar yanmanın optimizasyonunda önemli rol oynamaktadır. Bu bakımda kullanılan kontrol metotları ve algılayıcılardaki teknolojik gelişmeler çevresel ve ekonomik bakımdan büyük önem taşımaktadır. İçten yanmalı motorlarda yanma kontrol stratejileri gelişen teknoloji ve çevresel faktörler ile birlikte daha kompleks yapıları gerektirmektedir. Buda yanmanın kontrolü için birden fazla metot ve algılayıcının kullanımını zorunlu hale getirmektedir. 
Yanma kontrolünün gelişimindeki ana engeller:   
       Sensör bütünlüğü, 
       Optik cihazlar için titreşim ve kararmaya bağışıklık,
       Katı durum sensörleri için zehirlenmeye bağışıklık,
       Güvenilirlik, dayanıklılık ve ömürdür.
Kaynak: Habib Gürbüz, İsmail Hakkı Akçay ve Ali Öz’ün “İçten Yanmalı Motorlarda Çalışma Nokta Kontrol Metodu ile Yanma Kontrolü” [Taşıt Teknolojileri Elektronik Dergisi (TATED) Cilt: 1, No: 2, 2009 (31-49)] konulu makalesinden derlenmiştir.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir