Teknik Bilgiler no image

Published on Şubat 18th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

VVEL ile C-VTC teknolojileri

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Nissan değişken supap hareketleri ve açılmaları (VVEL- Variable Valve Event and Lift ) ile sürekli valf zamanlama kontrolünü (C-VTC, Continuous Valve Timing Control) birleştirmek suretiyle, güçlü, yakıt verimliliği olan ve düşük emisyon değerleri sağlayan bir motor teknolojisi oluşturmuş. Bu ileri teknoloji, Nissan ve Infiniti marka araçların kalbinde görev yapan ünitelerde görev yapmaktadır. Yeni sistem, 2010 Nissan Yeşil Programında açıklanan, karbondioksit atıklarının %10 azaltılması kuralına katkıda bulunurken, VVEL teknolojisini taşıyan ilk ürün Infiniti G37 coupede kullanıldı. Klasik motorlar hava girişini gaz kelebeğini kullanarak kontrol ederken, VVEL donanımlı motorlar bunu doğrudan emme supapları vasıtasıyla yaparlar. Böylece, supap hareketleri ve açılmaları bir kontrol ünitesi tarafından sürekli olarak kontrol edilir.

Özetlersem:

Silindir içerisinde daha etkili hava akışı meydana geldiğinden, aracın performansı ile egzoz borusundan atmosfere salınan karbondioksit oranı arasında denge sağlanır. Nissan yeni motor teknoloji sayesinde, araçlarda; yüksek yakıt verimliliği, daha iyi tepki, daha fazla güç ve daha temiz egzoz emisyonları elde edilebilecek.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑