Motor verimi için, yüksek sıkıştırma ora..."/> Vuruntu sensörü - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Eylül 5th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Vuruntu sensörü

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Motor verimi için, yüksek sıkıştırma oranlı motorlar tercih edilir. Yüksek sıkıştırma oranı motor verimi­ni yükseltirken aynı zamanda vuruntu ihtimalini arttırır. Motordaki normal yanma, hava/yakıt karışımının kıvılcım ile ateşlenmesi ve daha sonra yanan alevin yayılması ile oluşur.
Bununla birlikte alevin normal olarak yayılmasından önce kendinden ateşleme olayı lokal olarak hızlı yanma olayını meydana getirebilir. Normal dışı yanma, hızlı basınç artışına neden olarak silindirdeki gazın titreşimine ve vuruntu adı verilen sarsıntı sesine neden olur. Vuruntu, yanma odası biçimine, biriken maddelere, karışıma, emme manifoldu biçimine, yakıt kalitesine, hava yoğunluğuna ve motor sıcaklığına bağlı olarak meydana gelebilir. Ayrıca, ateşleme zamanlaması vuruntu ile yakından ilişkilidir ve çok erken ateşleme vuruntuya neden olur. Vuruntu, bujiyi ve pistonu yakar ve silindir kapak contası ve yatağına zarar verir. Bu yüzden vuruntu önlenmelidir.
Motor vuruntu kontrolü, vuruntuyu önlemek için kullanılır. Vuruntu kontrolü motorda meydana gelen vuruntuyu algılar ve ateşleme zamanlamasını geciktirir. Vuruntu sensörü vuruntuyu algılamak için kullanılır.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑