Teknik Bilgiler

Published on Şubat 10th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

1

V6 motorlarda zamanlar nasıl teşekkül eder?

Sıra tipi 4 silindirli motor konfigürasyonundan sonra modern araçlardaki en yaygın motor konfigürasyonlarından biri de V6 tipi motor uygulamalarıdır. Araçlardaki en popüler yeri, önde ve enine motor yerleşimidir. Modern V6 motorlar genellikle 2.5 ile 4.3 litre arasında motor hacmine sahiptir. Aslında V6 motor kaba bir yaklaşımla, aynı krank miline iki adet sıra tipi 3 silindirli motorun yaygın olarak 60, 90 ve 120 derece açılarla bağlanmasıdır diye tanımlanabilir. Daha teknik bir tanımlama ile de, silindirleri V şeklinde iki eğik düzlem üzerinde üçer üçer sıralanmış olan motorlara V6 motor denir. V6 motorların ateşleme sırası ya 1-2-5-6-4-3 ya da 1-4-5-6-2-3’dir. V6 motorlarda, her 120° krank mili açısında bir ateşleme olur.
Özetle: V6 motor tasarımı aynı silindirli sıra tipi motorlara göre; daha kısa, hafif, sarsıntı ve titreşimlere daha çok dayanıklıdır. V tipi motorlarda krank ve kam mili daha küçük olacağından motorun dengelenmesi daha kolay sağlanır.

Tags: , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑