V2V ile araçlar birbiriyle iletişim kuracak! - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Mart 29th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

V2V ile araçlar birbiriyle iletişim kuracak!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

Baş döndürücü bir hızla ilerleyen teknik ve teknolojik gelişmeler hayatımızı kolaylaştırdığı gibi güvenliğimize de katkıda bulunuyor. İşte bu alanda yapılan çalışmalardan biri de akıllı otomobiller (smart car). Yakın geleceğin tekniğini kullanan bu ulaşım araçları muhtemel tehlikeleri öngörerek ya sürücüyü uyarıyorlar ya da kendi kendilerine gerekli önlemleri alıyorlar. Geleceğin akıllı araçlarını üretmek için birbirleriyle iletişim kurabilen otomobil teknolojileri üzerinde yoğun çalışmalar yürütülüyor. V2V (vehicle to vehicle-araçtan araca) ya da C2C (car to car) tekniği adı verilen bu yöntem sayesinde araçlar birbirleriyle konuşacaklar.
V2V teknolojisi ile donatılmış araçların sürücüleri; aracının pozisyonu, istikameti, caddenin kullanılabilirliği, hava durumu ve muhtemel olasılıklar hakkında bilgilendiriliyor. Sistem; ileride karşılaşılabilecek tehlikeleri yaklaşık 500 metre önceden uyarıyor ve gerekirse anti blokaj ya da stabilite sistemini otomatik olarak devreye sokuyor.
 
Peki tüm bunlar nasıl gerçekleşiyor?
 
V2V düzeneği evlerimizde kullandığımız kablosuz internet sisteminin benzeri bir iletişim protokolüne sahip. Yani kablosuz olarak iletişime geçen araçlar yaklaşık 500 metre uzaklığa kadar birbirleriyle konuşabiliyorlar. 500 metre çapında bir iletişim ağı içinde bulunan araçlar birbirlerine; konumları ve caddenin durumu, ileride gerçekleşmiş bir kaza, yol inşaatı, trafik kontrolü hakkında bilgiler veriyorlar. Tabii ki burada zikredilen sistemlerin tümü geleceğin teknolojisi değil. Birçoğu zaten günümüzde kullanılmakta olan teknolojiler. Mesela Citroen titreyen koltuk tekniğini, Mercedes, Honda, Volvo otomatik fren sistemleri, Volvo ve Opel dış aynalara yerleştirilmiş kameraları arabalarında kullanmaya başladılar bile. Şimdi de birbirleriyle konuşan araçlar geliyor. Böylece hareket halinde bulunan bir araç köşenin öte tarafında bulunan başka bir aracı görerek ya sürücüyü uyaracak ya da gereken önlemi kendi kendine alacak. Bu tümleşik iletişim sistemi sürücüyü, iki araç çarpışma mesafesine gelmişse, alarm sesi ile uyararak önlem almasını sağlıyor.
 
V2V teknolojisi, bir otomobilin tam yerini saptamak için “uydu navigasyon” verilerini kullanıyor. Veriler, menzil dahilindeki diğer araçlara telsizle iletiliyor. Böylece diğer araçların tehlike arz edecek yakınlıkta olup olmadıkları belirleniyor.
 
Öyle anlaşılıyor ki araçlararası iletişim sistemi, trafik sorunlarını ve kazaları yüksek oranda azaltacak ve daha güvenli bir sürüş ortamı temin edecek.
 
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑