Türkiye’de elektrikli araç stratejileri ve kamu destekli aktiviteler

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
        Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı “Otomotiv Sektörü Strateji Belgesi” içerisinde, iklim değişikliği hükümleri göz önüne alınarak, tedarik zinciri içerisinde yer alan tüm işletmeleri kapsayan hibrit ve elektrik tahrikli araç tasarımına yönelik projelerin, özel proje destekleri ile desteklenmesi planlanmaktadır.
        Aynı strateji belgesinde düşük karbon emisyonlu çevre dostu araçların kullanımını özendirici altyapı faaliyetlerinin (şarj istasyonları, CNG dağıtım ağı vb.) desteklenmesi hedeflenmektedir.
        Devlet Planlama Teşkikatı’nın desteğiyle TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü bünyesinde “Hibrit ve Elektrikli Araçlar Mükemmeliyet Merkezi” kurulması çalışmaları devam etmektedir. DPT 2007 – 2011 yılları arasında desteklediği proje için yaklaşık 20 milyon TL’lik bir bütçe ayırmıştır.
        DPT desteğiyle “Enerji Depolama Teknolojileri Araştırma Altyapısının Geliştirilmesi” projesi TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü bünyesinde devam etmektedir. 2010 – 2013 yılları arasında devam eden proje için DPT tarafından yaklaşık 8 milyon TL’lik bütçe ayrılmıştır.
        Elektrikli araçların tüketiciler tarafından tercih edilmesi için vergi desteği hayata geçirilmiş ve 80 kW’a kadar elektrik motoruna sahip araçlarda ÖTV %3 olarak belirlenmiştir.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir