Teknik Bilgiler no image

Published on Ağustos 4th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Türkiye’de elektrikli araç stratejileri ve kamu destekli aktiviteler

        Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı “Otomotiv Sektörü Strateji Belgesi” içerisinde, iklim değişikliği hükümleri göz önüne alınarak, tedarik zinciri içerisinde yer alan tüm işletmeleri kapsayan hibrit ve elektrik tahrikli araç tasarımına yönelik projelerin, özel proje destekleri ile desteklenmesi planlanmaktadır.
        Aynı strateji belgesinde düşük karbon emisyonlu çevre dostu araçların kullanımını özendirici altyapı faaliyetlerinin (şarj istasyonları, CNG dağıtım ağı vb.) desteklenmesi hedeflenmektedir.
        Devlet Planlama Teşkikatı’nın desteğiyle TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü bünyesinde “Hibrit ve Elektrikli Araçlar Mükemmeliyet Merkezi” kurulması çalışmaları devam etmektedir. DPT 2007 – 2011 yılları arasında desteklediği proje için yaklaşık 20 milyon TL’lik bir bütçe ayırmıştır.
        DPT desteğiyle “Enerji Depolama Teknolojileri Araştırma Altyapısının Geliştirilmesi” projesi TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü bünyesinde devam etmektedir. 2010 – 2013 yılları arasında devam eden proje için DPT tarafından yaklaşık 8 milyon TL’lik bütçe ayrılmıştır.
        Elektrikli araçların tüketiciler tarafından tercih edilmesi için vergi desteği hayata geçirilmiş ve 80 kW’a kadar elektrik motoruna sahip araçlarda ÖTV %3 olarak belirlenmiştir.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑