Teknik Bilgiler no image

Published on Eylül 13th, 2009 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Turbo Sistemi (Aşırı Doldurma-Turboşarj)

80li yılların başına kadar daha çok dizel motorlu ticari araçlarda, iş makinelerinde ve yüksek performanslı otomobillerde kullanılan turboşarj sistemleri günümüzde hemen hemen her otomotiv üreticisinin dizel veya benzinli motorlarında kullanılabilmektedir..

Görevi: Türbin ve kompresör kısımlarından meydana gelen turboşarj sistemlerinde, motordan atılan egzoz gazları ile döndürülen türbin, kompresör kısmını harekete geçirerek motora daha fazla hava doldurulmasını sağlamaktadır. Turboşarj aynı zamanda motordan en ekonomik şekilde düşük emisyon seviyeleri ile daha fazla güç elde edilmesine imkan veren bir sistemdir.

Turbolu motorlarda emme zamanında pistonun aşağıya hareketinden dolayı oluşan vakum ile içeri hava alınmaz. Kompresör içeri zorla hava basar. Turbo sistem özellikle yüksek rakımlarda atmosferik basınç düşüklüğünden kaynaklanan güç düşüklüğünü ortadan kaldırır.

Malzemesi: Türbin bölümü sürekli sıcak egzoz gazlarına maruz kaldığından dolayı dökme denirden yapılır. Pompa kısmı ise emme manifoldu ile aynı malzemeden yani alüminyum alaşımından yapılabilmektedir. Kanatçıklar ve miller ise çelik alaşımlarından yapılır.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑