Teknik Bilgiler no image

Published on Ekim 2nd, 2009 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

TSI ve TFSI motorlara LPG uygulanabilir mi?

LPG dönüşümü; karbüratörlü, tek noktalı enjeksiyonlu ve emme supaplarının arka kısmına enjeksiyon yapan motorlara verimli ve sorunsuz bir biçimde uygulanabilmektedir. Ancak Volkswagen, BMW, Audi, Mitsubishi ve Vauxhall araçların bazısında kullanılan direk enjeksiyonlu motorlara (FSI, GDI, TSI ve TFSI gibi) uygulanmasında, sınırlı performans ve ekonomiklik elde edilmektedir. Ancak Vialle alternatif yakıt sistemleri üreticisi, FSI motorlara sıvı propan enjeksiyonu (LGi – liquid propane injection) üzerine çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca bu gibi direkt enjeksiyonlu ve kademeli dolgulu motorlara şuan için BRC, Zavoli ve Tartarini gibi bazı firmalarda uygulamalar yapmaktadır. Ancak bu uygulamaların verimlilikleri ve beklentileri karşılama oranı şu an için düşük seviyelerde. Çünkü bu tip motorlarda genel olarak homojen dolgulu yanmanın gerçekleştiği fazlarda LPG kullanılmaktadır. Bir diğer ifadeyle heterojen dolgulu yanma fazlarında benzin enjeksiyonu devam ettirilmektedir. Diğer bir konuda dönüşümde konvansiyonel enjeksiyonlu motorlardaki dönüşüme ek olarak rail basıncının da ölçüldüğünü vurgulamak gerekir.
 

Özetle; GDI, FSI, TSI ve TFSI gibi motorlara uygulanacak LPG dönüşümü şu an için hem performansta hem de ekonomiklikte beklentileri karşılamayabilir. Çünkü hem benzinli kullanımdan kaynaklanacak giderler yüksek olacak hem de LPGli kullanımda motorun sunacağı performans düşük olacaktır.

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑