Tork konvertörün parçaları - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Eylül 13th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Tork konvertörün parçaları

Konvertör muhafaza kapak tertibatı: Motor flexpleytine cıvatalanmış ve konvertör pompa tertibatına kaynatılmıştır.
Konvertör pompa tertibatı: Tahrik elemanıdır. Motor çalıştığı zaman dönmeye başlar. İçerisinde bulunan ATF yağını hızla türbine doğru pompalar.
Türbin tertibatı: Tahrik edilen veya çıkış elemanıdır. Pompadan gelen yağın türbin kanatlarına çarpmasıyla dönmeye başlar. Türbinin hareketi bir mille şanzıman giriş miline verilmiştir.
Stator tertibatı: Türbin ile pompa tertibatı arasına yerleştirilmiş tepki “reaksiyon” elemanıdır. Tork artışı sağlar.
Yağ akış hızı büyükken türbinden gelip statöre giren yağın akış yönü, pompa ve türbin arasındaki dönme hızları farkına bağlıdır. Bu fark büyük olduğunda, pompa ve türbin arasındaki akış hızı büyük olacaktır. Bu yüzden pompanın dönüşüne engel olmaya çalışacak yönde, türbinden statöre yağ akışı olacaktır.
Stator kanatlarının ön tarafına gelen bu yağ, statorun pompanın dönüş yönünün tersine neden olur. Fakat statorun tek yön kavraması tarafından kilitlenmesinden dolayı, stator dönemez, ancak kanatçıkları, hidrolik akış yönünün, pompa dönüşüne yardım edecek şekilde değiştirilmesini sağlar.
Stator tek yön kavraması kaçırırsa; ilk harekette gerekli olan tork artışı olamayacağı için araç hiçbir vites konumunda hareket edemeyecektir.
Baskı plaka tertibatı: Uygun zamanda türbin tertibatı ile direk kavramayı gerçekleştirir.
Lock-up (Tork konvertör kavraması) kavraması türbin göbeğine takılmıştır. 
Damper yay, şok oluşumunu önlemek için kavramanın kavraşması sırasında doğan burulma kuvvetlerini sönümler.
Bir sürtünme malzemesi (şanzıman fren ve kavrama disklerinde kullanılanlarla aynı tip), kavramanın kavraşması sırasında kaydırmasını engellemek için, konvertör kutusuna veya lock-up pistonuna yapıştırılmıştır.   
Kaynak: Otomatik şanzıman Opel eğitim notlarından istifade edilerek derlenmiştir (Derleme Tarihi: 08/06/2011).Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑