Teknik Bilgiler

Published on Ekim 16th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Ticarinin aracın küçüğü mü büyüğü mü? Neden?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ticaret hayatında birim zamandan en çok faydayı çıkartmak esastır. Hal böyle olunca da tek bir turda en fazla yükü taşımak da önem kazanıyor. Konuyu 2010 model Fiat Doblo ve Fiorino ile açıklamaya çalışalım. Tabii böylece de Fiat’ın iki ticarisi Doblo ve Fiorino arasındaki mücadele de Doblo’nun lehine dönüyor. Tabii bir de madalyonun diğer yüzü var. Hafif ticariler kobilerin olduğu kadar normal kullanıcıların da gözdesi. Bu noktada iş biraz değişiyor. Fiorino, küçük boyutlarına karşın çok etkileyici yaşam ve yükleme alanları sunabiliyor. Küçük ticarinin tek sorunu sürüş pozisyonunun pek iyi olmaması. Geniş orta konsol nedeniyle, direksiyonun yükseklik ve derinlik ayarı olmasına rağmen sürüş pozisyonu ayarında sorun çıkabiliyor. Doblo’ysa bu konularda çok daha rahat. Sürüş pozisyonu otomobiller kadar iyi ve yaşam alanları da kimi zaman sınırsız hissettiriyor. İkilinin bagaj alanları arka koltuk sırtlıkları yatırılarak genişletilebiliyor. Doblo’nun bagajı doğal olarak daha geniş ama bu genişlik beraberinde yüksek boş ağırlık da getiriyor. Bu da 1,3 litrelik baz dizel motor için kötü haber demek. Alt devirlerde zaten biraz nazlı olan Multijet, Fiorino’da çok daha iyi bir performans sunuyor. Doblo ise 1,6 litrelik dizel motorla tercih edilmeli.

Kaynak: Yalın Gülmez’in Auto Motor & Sport’da 07/2010 tarihinde yayımlanan “Kardeş Kavgaları” konulu yazısından derlenmiştir.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑