Genel olarak yakıt tüketimini azaltma stratejileri ya doğrudan ..."/> Temel yakıt ekonomisi uygulamaları nelerdir? - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Mart 23rd, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Temel yakıt ekonomisi uygulamaları nelerdir?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Genel olarak yakıt tüketimini azaltma stratejileri ya doğrudan ya da dolaylı olarak downsizing uygulamalarına da katkı sağlamaktadır. Tablo 1’de temel yakıt ekonomisi uygulamaları gösterilmiştir.
Tablo 1: Temel yakıt ekonomisi uygulamaları [1].
 Technology
Teknolojiler
Yakıt Ekonomisi, %
Low friction lubricants
Düşük sürtünmeli yağlayıcılar
0,5
Engine friction reduction
Motorda sürtünmelerin azaltılması
2,0
VVT – intake cam phasing
Değişken supap zamanlaması- emme kam fazı
1,0
VVT – dual cam phasing
Değişken supap zamanlaması- düel kam fazı
1,0-3,0
Cylinder deactivation
Silindirlerin devre dışı bırakılması
6,0
Continuous VVLT
Sürekli VVLT
1,5-3,5
Camless valvetrain
Kamsız supap işletimi
2,5
GDI – stoichiometric
Direk benzin enjeksiyonu (GDI) -stokiyometrik
1,5
Gasoline HCCI Dual Mode
Benzin HCCI düel mod
11,0
Turbocharge & downsize
Turboşarj – hacim küçültme
6,3
Diesel – LNT
Dizel – LNT
11,5
Diesel – SCR
Dizel – SCR
15,5
6-speed automatic
6 ileri kademeli otomatik
1,5
6-speed AMT
6 ileri kademeli otomatikleştirilmiş manüel şanzıman
6,0
6-speed manual
8 ileri kademeli manüel şanzıman
0,5
Kaynak: Jobin. P., Yamaguchi. J., ve diğ., “Electric Vehicles”, Global Equity Research – Energy Technology / Auto Parts & Equipment, Credit Suisse, 01 October 2009.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑