Teknik Bilgiler

Published on Nisan 1st, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Teknoloji ve kültür arasında nasıl bir ilşki vardır?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Mühendislik, “düşünen insan” ile “hünerli insan”ın alanıdır. Teknik ve felsefe insanın özüyle bağlantılı olan kültür bileşenleridir.

Teknoloji, kültürü kültür de teknolojiyi etkilemektedir. Yeterince olgunlaşmış bir kültür teknoloji üzerinde yönlendirici etkiler yapar. Bir toplumda teknolojiyi üretecek olan, ekonomik, siyasi vb. gibi kurallar ve tedbirlerden önce kültürdür. Eğer gelişmiş bir bilim ve teknoloji kültürü yoksa o toplumda bilim ve teknoloji üretimi söz konusu olamaz. Teknolojiyi besleyen ana damarlardan biri felsefe kültürüdür. Eğer bir toplumda felsefi kültür yeterince güçlü ve gelişmiş değilse, teknoloji değerleri ve kültürü belirler. O toplumda teknolojinin kavranılması ve eleştirilmesi, teknoloji ile ilişkide bir tavır geliştirilmesi söz konusu olamaz.

Teknolojiden önce bir teknoloji kültüründen söz etmek gerekir. Teknolojinin üretilmesinden önce, teknoloji anlayışının üretilmesinden söz etmek gerekir. İnsan elinden çıkma varlıkların kavramı varlığın fiziksel gerçekliğinden önce gelir.

Kaynak: Durmuş Günay ve Halil Özer, “Mühendis ve Mühendisliğin Konumu”, “IV Ulusal Makina Mühendisliği ve Eğitimi Sempozyumu, TMMOB-Makina Mühendisleri Odası, 01-03 Kasım 2001, MMO Yayın No: E/2001/288, Sayfa 83-94, YTÜ Oditoryumu, İstanbul.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑