4 tahrik aksına sahip, 26 m boyunda, 2.55 m ge..."/> Teknik yönüyle Metrobus Phileas - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Eylül 28th, 2009 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Teknik yönüyle Metrobus Phileas

4 tahrik aksına sahip, 26 m boyunda, 2.55 m genişliğinde ve 3.2 m yüksekliğinde olan 340 HPlık güç üreten Cummins ISLe4 motorla güçlendirilen Metrobus Phileas, Allison Ep50 şanzımanla kombine edilmiştir.
Müsaade edilen maksimum ağırlığı 27060 kg olan aracın,  maksimum hızı 80 km/s. Yüksüz olarak 0dan 30 km/s hıza 6.2 saniyede hızlanan Phileasın teknik olarak müsaade edilen ağırlıkla tırmanabileceği eğim %9 olarak verilmiştir. Birinci aksta 9 barlık basınca sahip Michelin 275/70R 22.5 XZU ve diğer üç aksta ise 10 barlık Michelin 385/65R 22.5 XFA 158L lastiklerle yere basmaktadır. Euro-dizelle beslenen Phileasda 240 litrelik yakıt deposu ve DIN 70070 Ad Blue özelliklerine uygun 28 litrelik Ad Blue tankı bulunmaktadır.
 
Phileas, paralel bir hibrit tahrik sistemiyle donatılmıştır. Tahrik, elektrik motorları yardımıyla dizel motorlar tarafından sağlanır. Elektrik motorları, özel bir otomatik şanzımanla kombine edilmiştir. Bu motorlar aynı zamanda bir jeneratör gibi hizmet etmektedir. Yani frenleme esnasındaki enerjinin geri kazanılmasını sağlamaktadır. Dizel motor, iki elektrik motoru/jeneratör içeren hibrit bir otomatik şanzımana hareket verir. Elektrik motorları/Jeneratörler, enerji depolama ünitesine bağlıdır ve sistem kontrol üniteleri vasıtasıyla kumanda edilir. Konvansiyonel otomatik şanzımanlı sistemlerden en önemli farkı rejenaratif fren sistemine sahip olmasıdır. Dururken ya da yavaşlarken aracın enerjisi elektrik enerjisine dönüştürülür ve depolanır. Yani gaz pedalı serbest konumda iken elektrik motorları jeneratör olur. Hızlanırken, depolanan elektrik enerjisi elektrik motorlarının güçlendirilmesi için kullanılır.
 
Kaynak: Phileas Drivers Manual
 
Konuyla İlgili Temel Kavramlar:
Hibrit Tahrik Sistemi: Tahrik, elektrik motorları yardımıyla dizel motorlar tarafından sağlanır. Elektrik motorları, özel bir otomatik şanzımanla kombine edilmiştir. Dizel motor, iki elektrik motoru/jeneratör içeren hibrit bir otomatik şanzımana hareket verir. Elektrik motorları/Jeneratörler, enerji depolama ünitesine bağlıdır ve sistem kontrol üniteleri vasıtasıyla kumanda edilir.
Rejenaratif Fren Sistemi: Araç dururken ya da yavaşlarken aracın enerjisi elektrik enerjisine dönüştürülür ve depolanır. Hızlanırken, depolanan elektrik enerjisi elektrik motorlarının güçlendirilmesi için kullanılır. Kısaca frenleme esnasındaki enerjinin geri kazanılmasını sağlayan sistemdir.
Hibrit Tahrik Sisteminin Faydaları: Daha iyi yakıt ekonomisi, daha az emisyon, daha iyi hızlanma ve daha az gürültü emisyonu gibi avantajlar sağlar.

Tags:Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑