Tahrik ve çekiş sistemleri hakkında bilgi verebilir misiniz? - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Kasım 3rd, 2009 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Tahrik ve çekiş sistemleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Günümüzde önden çekiş, orta sınıfa kadar otomobil modellerinde en çok kullanılan tahrik sistemidir (yaklaşık %75). Tahrik, ön tekerlek üzerinden gerçekleştirilmektedir. Motor, şanzıman, aks tahriki ve diferansiyel kompakt bir birime toplanmıştır. Önden çekişte araç çekilmektedir ve böylece aracın çekiş kuvvetleri ve eylemsizlik kuvveti arasında den­geli bir durum meydana gelmekte­dir. Ön tekerlekler, tahrik, fren ve yana çekiş kuvvetleri görevlerini yapmaktadır. Ön aksın konumu, di­reksiyon üzerinde fark edilir etkilere yol açar. Standart tahrikte, kardan mili tüneli ve arka aks konstrüksiyonları için daha fazla alana ihtiyaç duyulmak­tadır.

 

Arkadan tahrik, çeşitli yapı tarzlarına sahiptir. Klasik standart tahrikte, ön­de bulunan motor ve şanzıman birimi, kardan mili, diferansiyel ve aks mil­leri üzerinden, gücü tahrik edilen ar­ka tekerleklere iletir.

 

Bir varyasyon da Transaxle yapı tarzıdır. Bu tipte motor önde daha iyi ağırlık dağılımını sağlamak ama­cıyla şanzıman ve diferansiyel tah­rik edilen arka aksta bulunmaktadır.

 

Dört teker tahriki, özellikle yüksek motor gücü veya düşük sürtünme yüzeyine sahip zemin yapısı (ıslak, kar, çakıl, çamur) nedeniyle bir ak­sın traksiyonu yetersiz kaldığında, mantıklı bir çözümdür. Sürekli dört teker tahrikinin de bir dağıtıcı diferansiyel yardımıyla ön ve arka aks devri eşitlenmelidir. Vitesle seçilebilir dört teker tahriki genellikle arazi araçlarında ve kü­çük otomobillerde yol tutuşuna yardımcı ol­mak amacıyla kullanılır. Çoğunlukla ön ve arka aks arasındaki devir eşitlenmesi için eleman kullanılmadığından, maliyeti daha düşüktür. Buna karşın kaygan zeminde şanzıman siste­mine aşırı yük getirme­si nedeniyle kullanımı sınırlıdır.

 

Kaynak: Volkswagen tarafından yayımlanan “Otomobil Teknolojisinin Temelleri”(2. Baskı, Nisan 2000) kitabından derlenmiştir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags:Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑