Teknik Bilgiler no image

Published on Temmuz 5th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Sürücü kontrol listesi

Aracınızın güvenilir ve sorunsuz çalışması için; araç dışı, kabin içi ve motor bölmesini düzenli olarak kontrol edin.
Araç Dışı:
Lastikler: Lastik basınçları normal olmalıdır. Yanak veya dişlerde bir çatlak olmamalıdır. Dişlerde yabancı cisim olmamalıdır.
Tekerlekler: Somunlar ve cıvatalar doğru tork değerinde sıkılmalıdır.
Lambalar: Bütün açık far, arka, yan işaret, sinyal, fren lamba ve sis farlarının çalışmasını kontrol edin.
Sıvılar: Kaput altındaki tüm sıvı depo dolum seviyelerinin doğruluğunu kontrol ediniz.
Ön cam silecekleri: Tüm kol ve lastik elemanların (varsa, arka silecek lastiği dahil) durumunu kontrol edin.
Araç İçi
Direksiyon: Direksiyon simidinde aşırı gevşeklik (gezinme) olup olmadığını kontrol edin.
El freni: El freni kursunun normal olduğundan emin olun.
Gösterge paneli: Gösterge panelindeki; gösterge, kontrol ve uyarı lambalarının çalışmasını kontrol edin.
Aynalar: Her üç dikiz aynasının yüzeylerinin iyi durumda olduğundan emin olun. Dikiz aynalarının rahatlıkla ayarlanabilmekte olduğunu kontrol edin.
Kontroller: Fren ve debriyaj pedalı boşluklarını kontrol edin.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑