Teknik Bilgiler no image

Published on Kasım 12th, 2009 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Speedtronic nedir ve nasıl çalışır?

SPEEDTRONIC, ayarladığınız bir hızı aşmamanızı sağlar. Hızı değişken veya sabit olarak sınırlandırabilirsiniz.

Değişken hız sınırlaması: Hız sınırlamaları için, örneğin yerleşim yerlerinde

Sabit hız sınırlaması: Uzun süreli hız sınırlandırmaları için, örneğin kış lastikleri kullanıldığında.

Hız göstergesinde gösterilen hız yapıya bağlı olarak SPEEDTRONIC’in hafızaya alınmış olan hız sınırlamasından az miktarda farklılık gösterebilir.

Değişken SPEEDTRONIC

TEMPOMAT kolu ile şunları kumanda edersiniz:
TEMPOMAT, DISTRONIC veya DISTRONIC PLUS
Değişken SPEEDTRONIC

TEMPOMAT kolundaki LIM kontrol lambası size hangi sistemi seçebileceğinizi gösterir:

  • LIM kontrol lambası yanmıyor: TEMPOMAT, DISTRONIC veya DISTRONIC PLUS
  • LIM kontrol lambası yanıyor: Değişken SPEEDTRONIC

Azami dikkat:SPEEDTRONIC sürüş sırasında size destek sunan, sadece yardımcı bir sistemdir. Aracın seyretmekte olduğu hızın ve zamanında frenlemenin sorumluluğu sizdedir.

Sürücü değişikliğinde direksiyona geçen sürücüyü kaydedilmiş olan hız sınırlaması konusunda uyarın.

SPEEDTRONICi sadece, hafızaya alınmış olan hız sınırlamasını aşacak ani bir hızlanmaya gerek duymadığınızda kullanın. Aksi takdirde bir kazaya neden olabilirsiniz. Kaydedilmiş olan hız sınırlamasını ancak değişken SPEEDTRONIC’i kapadığınızda, örneğin gaz pedalını direnç noktasından ileri bastırdığınızda aşabilirsiniz (Kickdown). Değişken SPEEDTRONIC’i frene basarak devreden çıkartamazsınız.

Bazı Önemli Bilgiler:

Değişken SPEEDTRONICin sınırlandırılması: Motor çalışırken TEMPOMAT koluyla 30 km/hin üzerindeki her hızı sınırlandırabilirsiniz.

TEMPOMAT kolu: TEMPOMAT kolu, direksiyonun solunda en üstte duran koldur. TEMPOMAT kolu ile DISTRONIC’i ve değişken SPEEDTRONIC’i kumanda edebilirsiniz.

Aracınızın hızını kumandasında görev alan sistemler: Aracınızın hızını kumanda ettiğiniz TEMPOMAT, DISTRONIC, DISTRONIC PLUS ve SPEEDTRONIC sistemleridir.

TEMPOMAT kolundaki LIM kontrol lambası: TEMPOMAT kolundaki LIM kontrol lambası hangi sistemi seçebileceğinizi gösterir.

  • LIM kontrol lambası yanmıyor: TEMPOMAT
  • LIM kontrol lambası yanıyor: Değişken SPEEDTRONIC

Önemli Not: DISTRONIC veya DISTRONIC PLUS opsiyonel donanımlardır. Onlar ile ilgili uyarıları aracınızda varsa dikkate alın.

Kaynak: Mercedes CL İşletme Talimatından derlenmiştir.

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑