Teknik Bilgiler no image

Published on Temmuz 17th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Soğutma suyu seviyesi

Uygun karışımlı soğutma suyu, soğutma ve ısıtma sistemini korozyon ve donmaya karşı mükemmel bir şekilde korur. Soğutma suyu seviyesi, motor soğuk olduğunda, depo üzerinde MIN ve MAX işaretleri arasında olmalıdır. Motor ısındıkça seviye yükselecek, soğudukça da eski konumuna gelecektir. Soğutma suyu MIN seviyesinin altına düşerse, radyatörü arındırılmış su ve doğru antifriz ile sağlanan 56:44 oranında karışım (Not: Bu değer bazı araçlarda ve bölge koşullarında farklı değerler alabilir) ile tekrar doldurun. Aracınızı aşırı soğuk havadan korumak amacıyla, yüzde 48 su ve yüzde 52 antifriz karışımı kullanın.
Dikkat I: Normal su veya uygun olmayan karışım soğutma sistemine hasar verebilir. Soğutma sistemi içinde normal su, alkol veya metanol antifriz kullanmayın. Sadece aracınızda kullanım için belirtilmiş olan arındırılmış su ve doğru antifriz karışımını (56:44) kullanın. Motor aşırı ısınabilir, hatta alev alabilir.
Dikkat II: Soğutma suyu cilt için tahriş edicidir ve yutulduğunda hastalık ve hatta ölüme neden olur.
Uyarı: Sıcak soğutma sıvısı ve buhar, basınç altında püskürerek ciddi yaralanmalara neden olabilir. Motor ve radyatör sıcak olduğunda, soğutma suyu deposu kapağını kesinlikle açmayın.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑