Teknik Bilgiler no image

Published on Mayıs 12th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Soğutma sisteminin dokunma yöntemi ile devre kontrolü

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Dokunma yöntemi ile kontrol, soğutma devresindeki bir arızayı saptama ve teşhisi yönlendirmenin hızlı bir yoludur. Yöntemin temelini, dokunma ile bir sıcaklık durumunu (devrenin çeşitli noktalarında) normal çalışma sıcaklığıyla karşılaştırılması oluşturmaktadır. Soğutma devresine her teşhis işlemi gerektiğinde dokunma yöntemi uygulanabilir.
Sıcaklık durumlarının kontrol şartları: Dokunma yöntemiyle devreyi kontrol etmeden önce, genleşme kabındaki sıvı seviyesini tamamlayınız (gerekiyorsa) ve motoru normal çalışma sıcaklık şartlarına getiriniz.
Dokunma yöntemiyle kontrol: Normal sıcaklık durumlarını referans alarak ve bir sıraya göre hareket ederek bir sıcaklık farklılığı olup olmadığını (kendinize göre) kontrol ediniz:
Termostat çıkışındaki sıcaklığı dokunarak kontrol ediniz (radyatör üst hortumu). Üst kalın hortum motor çıkış hortumuyla aynı sıcaklıkta olmalıdır (çok sıcak durum).
Radyatör çıkışındaki sıcaklığı dokunarak kontrol ediniz (radyatör alt hortumu). Alt hortum, üst hortuma göre daha az sıcak olmalıdır (sıcak durum).
Kalorifer radyatörü çıkışındaki hortumun sıcaklığını dokunarak kontrol ediniz. Kalorifer radyatörü çıkışındaki hortum, girişteki hortuma nazaran daha az sıcak olmalıdır. Giriş hortumunun sıcaklığı, motor çıkış hortumuyla aynı sıcaklıkta (çok sıcak durum) olmalıdır.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑