Skoda Yeti ve Peugeot 3008’in Nissan Qashqai’den en genel farkı nedir?

Abdullah Çalışır

1977 yılında Eskişehir de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir de tamamladı. 1996 yılında Eskişehir Anadolu Teknik Lisesi Uçak Motorları bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde Otomotiv Anabilim Dalında lisans eğitimine başladı ve 2001 yılında mezun oldu. 2002-2005 yılları arasında Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalında ‘Buji Ateşlemeli Motorlarda Sıkıştırma Ve Yanma Periyotlarının Analizi' konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. Aynı zamanda İzzet Çakan Gemi Makineleri ve Malzemeleri İmalat Ve Pazarlama Ltd. Şti'de Kalite ve İmalat Müdürlüğü, Mercedes-Benz Türk AŞ. ve Volkswagen Otomotiv Yetkili Bayilerinde 2. El Satış Müdürlüğü yaptı. Akademi Marmara Sürücü Kursu'nda Kurucu ve Müdürlük görevi, Marsan Uluslararası Taşımacılık, Otomotiv, Makine Tah. San. Ve Tic. Ltd. Şirketinde Şirket Müdürlüğü görevi yaptı. Otomotiv sektörüyle ilgili ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılmış olup çeşitli makale çalışmaları bulunmaktadır. Bütün bu çalışmaları sırasında 20 yıldır ailesine ait olan otomotiv firmasında profesyonel olarak her marka araçta 2.El araç piyasa analizi, ekspertizliği ve alım-satım işleri yaptı. Halen ülkemizin en önemli ve değerli otomotiv distribütör markasında eğitim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Evli ve 1 çocuk babası olan Çalışır İngilizce bilmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. ALİ BARAN dedi ki:

    SKODA YETİ GÖRÜNÜŞ OLARAK ÇOK GÜZEL BİR ARAÇ.DİZAYNI GERÇEKTEN MÜKEMMEL.DİZELİ HENÜZ YENİ SATIŞA SUNULDU.1.6 MOTOR HACMI VE AZ YAKIT SARFİYATIYLA ÇOK TUTACAĞA BENZİYOR.AYRICA VOSVAGEN KALİTESİDE ARACI DAHADA CAZİP HALE
    GETİRİYOR.İNCELEYECEĞİM, SES İZOLASYONU İYİ VE ATAK İSE ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM. UMARIM HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRAMAM.

  2. Mustafa ALTIN dedi ki:

    Bu araç ilk olarak TSI motorlu çıktığında tabiri caizse dumura uğramıştım…Nasıl olurda dizelini getirmemişler diye çok üzülmüştüm…Lakin 1.6 tdi nin geldiğini öğrenince hemen test ettik…sonuç gerçekten ümit vericiydi…ve 30 Marttan beridir kullanıyoruz…İlk 1 ayda şuda şöyle olsaydı deme gereği hissetmedik…yanımızdan geçen QQ(Kaşgayi:) lar gerçektende bigarip süzüyordu aracı…Birde şunu belirtmeliyim…Aracı almadan önce Kaşgayi ile yeti arasında baya kararsızdım…QQ gerçektende başarılı bir araç…Sadece motorunun reno motoru olması beni endişelendiriyordu…Fakat yeti den inip QQ ya binince QQ nun oldukça basık ve bunaltıcı olduğunu fark ettim….QQ nunda bazı noktalarda yetiden iyi olduğunu söylemem gerekiyo…cam tavan gerçekten de yeti kullanıcısı olarak yüreğimi burkuyo…umarım yeti 1.6 tdi versiyonuna cam tavanda eklerler…herkesin aracı kendine güzeldir…Yeti nin tipinin göreceli bir konu olduğunu düşünüyorum…Ama bana abilerine benzerliğini hatırlatıyor(doblo diil neyden kastettiğimi anlamışsınızdır)…Ben kullanıcıları ile de konustum…QQ kullanıcısı arkadasım aracından memnun olmakla birlikte 10.000 km lik kısa bakım mesafesini ve 500-900 TL arasındaki periyodik servis ücretinden oldukça bezmiş durumda…Üstüne bnm yetinin 15.000 Bakım aralığı ve 300-400 TL arasındaki periyodik servis ücreti baya dokunmuş olacakki eskisi kadar görüşemez olduk:)…Ya koskoca Nissan ın Reno motoru kullanması da çok manidar…Ya bide yetide de keske geri görüş kamerasi olsaydı…:( hmmm..umarım aydınlatıcı olmusumdur..saygı ve selam ile.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir