Teknik Bilgiler no image

Published on Ağustos 7th, 2009 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Seyahat Esnasında Yapılmaması Gerekenler

Aracınızın sürücüsü olarak; kendinize, araç içindekilere ve yolu sizinle birlikte paylaşanlara karşı sorumluluğunuz vardır. Bu sorumluluğun karşısında, aracı kullanırken çok daha fazla dikkatli olmalısınız. Birçok araç kazaları, sürücü dikkatinin dağılması veya başka tarafa çekilmesi nedeniyle olmaktadır. Sürücü kendisini sürekli olarak sürüşe yoğunlaştırmalıdır. Günümüz sürüş koşullarında dikkati dağıtan unsurların başında, araç sürerken cep telefonu kullanmak gelmektedir. Yapılan araştırmalar, sürüş sırasında cep telefonu kullanılmasının, kaza olasılığını artırmakta olduğunu göstermiştir. Yapılan bilimsel bir araştırmada, cep telefonlarının ya da araç telefon sisteminin; kaza riskini % 400 oranında arttırdığını göstermektedir.
Telefon kullanmak kadar; telsiz cihazlar ya da bilgisayarlar, oyunlar, video ya da GPS gibi elektronik cihazlar veya diğer seyir kontrol araçlarının kullanımı da benzer şekilde kaza riskini artırmaktadır.
Güvenli sürüş için, tüm dikkatinizi yola odaklamanız gerekmektedir. Aracınızı kullanırken, dikkatinizi dağıtacak uygulamalardan kaçının. Aşağıda, dikkatinizi dağıtabilecek bazı hususlara yer verilmiştir. Bunlar:
  • Cep veya araç telefonu ile konuşmak;
  • Cep ya da araç telefonu ile çağrı bırakmak;
  • Koltuğunuzu, direksiyon simidini veya dikiz aynasını ayarlamak;
  • Diğer elektronik cihazları kullanmak;
  • Harita veya yazılı belgelere bakmak;
  • Emniyet kemerinizi çözmek veya bağlamak;
  • Gişelere yaklaşırken bozuk para aramak;

Tags:Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑