Segmanlar ve ısı transferi

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Piston segmanlarının bir diğer önemli görevi pistonun sıcaklığını yönetmektir. Yanma olayı sırasında pistonun absorbe ettiği ısının ana bölümü piston segmanları tarafından silindire tahliye edilir. Isının tahliye edilmesinde özellikle kompresyon segmanları belirleyici rol oynar. Sadece üst kompresyon segmanı (motor modeline bağlı olarak) pistonun aldığı yanma ısısının %50'sini silindir duvarına iletir.
Piston segmanlarının sürekli olarak gerçekleştirdiği bu ısı tahliyesi olmasaydı, pistonun birkaç dakika içinde silindir içinde sıkışması veya hatta pistonun erimesi gibi sorunlarla karşı karşıya kalınırdı. Bu durum göz önünde bulundurulacak olursa, piston segmanlarının silindir duvarına daima iyi temas etmek zorunda oldukları barizdir. Silindir içinde düzensiz çalışma veya piston segmanlarının kanal içinde tutulması durumunda (karbonlaşma, kir, deformasyon), ısının tahliye edilmemesinden dolayı pistonun belli bir süre sonra aşırı ısınarak zarar görmesi kaçınılmazdır.
Kaynak: ISBN 978-3-86522-405-7 nolu “İçten Yanmalı Motorlar için Piston Segmanları” (MS Motor Service International GmbH, 2. Baskı 01.2010) dokümanından derlenmiştir
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir