Teknik Bilgiler

Published on Haziran 12th, 2015 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Şarj Durumu (State of Charge, SoC) Nedir?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Şarj durumu (state of charge, SoC), aküde kalan elektrik enerjisinin bir göstergesidir. Yüzde 30 deşarj olmuş bir akünün SoC değeri yüzde 70’dir.

Kaynak:Yrd. Doç. Dr. Vehbi Bölat, “Aküler, Temel Kavramlar ve Dikkat Edilecek Hususlar”.

State of Charge (SOC): A key parameter in the electric vehicle is the SOC of the battery. The SOC is a measure of the residual capacity of a battery. To define it mathematically, consider a completely discharged battery.

Typically, the battery SOC is maintained between 20 and 95%.

A common mistake that people may make about a battery’s charge is that when a battery “goes dead,” the voltage goes from 12 to 0 V (for a 12 V battery). In reality a battery’s voltage varies between 12.6 V with a SOC of 100% to approximately 10.5 V with a SOC of near 0%. It is advised that the SOC should not fall below 40%, which corresponds to a voltage of 11.9 V. All batteries have a SOC vs. voltage curve which can be either looked up from the manufacturer’s data or determined experimentally. An example of an SOC vs. voltage curve of a lead acid battery is shown in Figure. Note that for a lithium-ion battery, the curve may be much flatter, especially for the mid-SOC range of 40–80%.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑