Teknik Bilgiler no image

Published on Aralık 10th, 2009 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

1

Run Flat Lastiklerin (Run Flat Tire/Tyre) Özellikleri: Performans, Güvenlik, Huzur

Sürücü için Run Flat, ilk ve en önemli olarak güvenlik anlamına geliyor. Run Flat lastikler ani hava basıncı kaybı yaşanan acil durumlarda otomobilin kontrolünün kaybedilmemesine ve sürücünün tam güvenlik içinde yola devam etmesini sağlıyor. Böylece lastik, yağmurlu bir havada ya da uygunsuz ve güvensiz koşullar altında patladığında, Run Flat özellikli lastikler sayesinde sürücü, acil olarak durup lastik değiştirmek yerine profesyonel yardım alabileceği bir yere kadar aracını sürmeye devam edebiliyor.

 

Acil durumlarda maksimum güvenliği sağlamak için, Run Flat lastikler, belirli bir hız ve mesafe değerlerini korumalılar (80 km mesafe için 80km/h). Bu kısıtlamalar nedeniyle, sürücünün lastikte meydana gelen hava kaybından haberdar olması gerekir. Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği Yönetimi (NHTSA), Eylül 2007 tarihinden itibaren her yeni kayıtlı otomobil için lastik basıncındaki değişiklikleri fark edip iletecek alarm sistemlerini (Lastik Basınç İzleme Sistemi – Tire-Pressure Monitoring System –TPMS) zorunlu kılmayı istemektedir.

 

Kaynak: Pirellinin Web Sitesindeki “Run Flat”yazıdan derlenmiştir.

 Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑