Renault-Nissan, elektrikli araçlar ve Türkiye - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Temmuz 23rd, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Renault-Nissan, elektrikli araçlar ve Türkiye

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
uygulanmasını sağlayacağı için, ülkemize tarihi bir fırsat sunmaktadır.
Bursa, Renault-Nissan ortaklığının bu en son nesil araçlarının üretileceği birkaç fabrikadan biri olacaktır.
Renault-Nissan yüksek miktarlarda elektrikli otomobil imalatlarını yaygınlaştırabilmek için dünyanın birçok ülkesinde hükümetlerle, eyaletlerle, belediyelerle ve elektrik dağıtım şebekeleriyle öncü ve yenilikçi altyapı işbirliği sözleşmeleri yapmaktadır.
Bu da Türk Endüstrisine yeni ihracat ufukları açması ve yeni fırsatları yaratması açısından çok olumlu bir gelişmedir.
Bu endüstriyel atılımın yüksek performansı, ancak sıfır salınımlı araçların Türkiye’deki müşteriler tarafından kullanılabiliyor olması halinde kalıcı olacaktır.
Sıfır salınımlı araçların büyük miktarlarda Türkiye’deki müşterilerine sunulabilmesi teknolojik ve ticari açılardan ancak devlet destekleriyle başlayabilecek maliyetli bir operasyondur.
Elektrikli otomobillerin iş modelinin rantabl olabilmesi, ancak bu araçlar için gerekli alt yapının oluşturulması ve gerekli ticari kolaylıkların oluşturulması halinde mümkündür. Dolayısıyla bu otomobiller, pazara çıktıkları ilk senelerde, kaçınılmaz olarak hükümetlerin çevreye duyarlı yeni bir yaklaşımına ve desteğine muhtaçtır.
Kaynak: Oyak-Renault tarafından 12 Nisan 2010 hazırlanan “Sıfır Salınımlı Otomobillerin Türkiye’de Üretilmesi” sunumundan derlenmiştir.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑