Teknik Bilgiler no image

Published on Aralık 20th, 2009 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Recyling ya da Geri Dönüşüm

Hammadde rezervlerinin korunması için otomobil yapı­mında kullanılan materyallerin geri dönüşümü büyük bir önem kazandı. Metal malzemelerde yeniden değer­lendirme oranı yaklaşık yüzde 95’ler civarındadır. Plas­tiklerde ise yaklaşık yüzde 100’ü bulmaktadır. Alüminyum malzemenin özel bir durumu vardır. Sadece yükseltilmiş enerji ihtiyaçlı olarak üretilirse, beş kereye kadar tekrar kullanılabilir. Bu ekonomik bilanço için önemli bir kazançtır. Plastik üreti­minde az zarar veren maddeler seçilmektedir. Suda çö­zülen boyalar da artan bir şekilde kullanım alanı bul­maktadır.

Geri dönüşüm merkezlerinde, ömrü dolmuş araçların, yapı parçaları ve sıvıları gruplandırılarak geri dönüşüme su­nulmaktadır. Plastikler ve Metaller kadar izolasyon mal­zemeleri de birçok durumda aynı ürüne bile dönüştürü­lebilmektedir. Çeşitli motor, şanzıman veya amortisör yağları bile toplanarak yeniden kullanıma sunulmakta­dır.

Kaynak: Volkswagen tarafından yayımlanan “Otomobil Teknolojisinin Temelleri”(2. Baskı, Nisan 2000) kitabından derlenmiştir.

Tags:Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑