Teknik Bilgiler no image

Published on Ağustos 25th, 2009 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Rakımın benzin oktanı üzerinde etkisi

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 İçten yanmalı motorlarda yanabilir yakıt-hava karışımı yaygın olarak silindirlerin dışında hazırlanır. Motorun yakıttan en üst düzeyde enerji açığa çıkarabilmesi için silindirlerde en fazla miktarda havaya gereksinim duyulur. Motorun hava kapasitesi atmosfer koşullarına bağlıdır ve istenilen motor performansının sağlanması için önemli bir parametredir. İndike güç, ısıl verim, hacimsel verim, yakıt tüketimi, emme sistemi, karbürasyon tasarımı ve egzoz emisyonları gibi motor performansı parametreleri de hava-yakıt oranına doğrudan bağlıdır. Gerçekte atmosfer basıncı deniz seviyesinden aşağıda veya yukarıda değiştiğinden ventüri içindeki kütlesel akış oranını ve yanma olayını buna bağlı olarak da motor performansını etkiler.

Aracın, yüksek rakımlarda kullanılması durumunda süper benzin kullanılmasına gerek yoktur. Normal benzin kullanabilirsiniz. Bu durumda normal benzin ile süper benzin arasındaki fiyat farkından dolayı bir miktar ekonomiklik elde edilmiş olur. Yüksek rakımlarda motorun azalan nefes alma kabiliyetinden dolayı silindir basıncı daha düşük seyreder. Böylece yüksek oktanlı benzine gereksinim ihtiyacı azalır. Ancak deniz seviyelerine yaklaşıldıkça, süper benzin gereksinimi oluşur. Yeni nesil araçlarda deniz seviyesinden çok yükseklerde normal benzin kullanılması durumunda aracın motorunda her hangi bir ayara gerek yoktur. Çünkü elektronik kontrol modülde bu durumları telafi etmek üzere hazırlanmış haritalar mevcuttur. Aracınızı rakımı düşük ortamlarda normal benzinle kullanırsanız bu durum motorun performansında bir miktar düşmeye sebep olabilir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑