Teknik Bilgiler no image

Published on Eylül 10th, 2009 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Porsche 911 Carrera Sde kullanılan sportif süspansiyon sistemi

Aktif amortisörlere sahip PASM, Carrera S modelinde standart olarak sunuluyor. Yeni olansa değişken ayarlı amortisörlerle spor yürüyen aksamın bir arada sunulması. Bu sportif yürüyen aksam paketinin bir parçası olarak daha sert ve kısa yaylara yer veriliyor. Böylece Carreranın yerden yüksekliği 2 cm alçalıyor. Çok iyi ayarlanmış süspansiyon sistemi sportif kullanım dışında oldukça konforlu bir yolculuk sunuyor. Opsiyonel olarak sunulan sportif yürüyen aksama da gerek kalmıyor aslında. Carrera bu haliyle bile yeterince sportif. Sürüş dinamikleri kadar yüksek viraj kabiliyetiyle sürücüsünü sevindiriyor. Her komuta net bir şekilde cevap veren direksiyon kadar, sürücüsüne her daim güven veren ve onu yolda bırakmayan frenler de övgüyü hak ediyor. Dahası pistte eğlenmek isteyen hızlı sürücüler için kuru karter yağlama sistemi elden geçirilmiş. Artık 2 yerine 4 yağ pompası görev yapıyor. Böylece her daim eşit bir yağ basıncı elde edilmiş oluyor.

Not: Bu yazı auto motor & sportun Ağustos 2008 sayısındanModern Sporcu“(Götz Leyer / Ümit Akkuyu) yazısından derlenmiştir.

Tags:Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑