Teknik Bilgiler

Published on Haziran 6th, 2015 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Plug-in hibrid ve tam elektrikli araçların şarjı

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Plug-in hibrid ve tam elektrikli araçlarda kullanılan akülerin şarjlı tutulmasında ya şarj edilme yöntemiyle ya da akü değişimi yapılabilmektedir.

Akü değişimi (Quick drop): Bu sistemde otomobildeki aküler kiralanmaktadır. Aküler deşarj olunca, akü değiştirme istasyonlarında dolu olanla 3 dakika gibi kısa bir sürede değiştirilmektedir.

Akü şarjında: Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC)/Avrupa, Otomotiv Mühendisleri Derneği (SAE)/ABD, Japon Elektrikli Araç Birliği Standartları (JEVS) ve CHADEMO gibi kuruluşlar öncülüğünde elektrikli taşıtların şarj modları ve elektrik bağlantıları konusunda uluslararası standartlar oluşturulmuştur. Türkiye’nin de dâhil olduğu IEC komisyonunun 61851 ve 62196 standartları, SAE’nin J1772 numaralı standardı ve CHADEMO’nun ise DC hızlı şarj standartları bulunmaktadır.

Şarj İstasyonu Tipleri: Şarj istasyonları genel olarak yavaş, normal ve hızlı olmak üzere üç gruba ayrılır. Yavaş şarj istasyonları genellikle konutlarda ve taşıt park süresinin uzun olduğu yerlerde kullanılmaktadır. Normal şarj istasyonları otoparklar, alışveriş merkezleri ve taşıt park sürelerinin 3-6 saat arasında olduğu yerlerde kullanılır. Hızlı şarj istasyonları ise taşıt trafiğinin yoğun olduğu yerlerde, acil enerji ihtiyacı duyulacak noktalarda tercih edilmektedir.

Yavaş Şarj İstasyonları: Bu istasyonların tek faz akım değeri standartlarda maksimum 16 A ve 250 V (ABD için 16 A ve 120 V), aynı akım değerinde 3 faz olması durumu için ise 480 V olarak belirlenmiştir. Bu sistemlerde ortalama güç değeri 1,4-3,5 kW arasında değişmektedir.

Normal Şarj İstasyonları: Bu istasyonlar tek faz için maksimum 32 A ve 250 V veya 3 faz için aynı akımda 480 V çıkışlara sahiptir. SAE’ye göre ise (2009 yılında mod-2) bu değerin 3 faz için maksimum 80 A’e kadar çıkmasına izin verilmiştir. Elektrikli araçlar için enerji ihtiyacı standart tek fazlı veya 3 fazlı soket çıkışları kullanılarak sağlanır. Normal şarj istasyonlarının anma güç değerleri 6-20 kW değerleri arasında değişmektedir.

Hızlı Şarj İstasyonları: Mod-3 olarak da adlandırılan hızlı şarj sistemleri enerji ihtiyacının acil gerektiği yerlerde, dinlenme tesislerinde ve yoğun trafiğin olduğu yerlerde kullanılmaktadır. Bu istasyonlarda 250 A maksimum akım seviyesine çıkılabilmektedir. Ayrıca IEC 61851-1 standardına göre mod-4 olarak adlandırılan DC hızlı şarj durumunda ise maksimum 600 V, 400 A seviyesine kadar çıkılmasına izin verilmektedir. Hızlı şarj istasyonlarının ortalama güç değerleri ise 50-150 kW arasında değişmektedir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑